Soylu’nun iki ‘kara kutu’su emniyetten istifa etti: Biri Erdoğan’a Yerlikaya dosyası hazırlamıştı, diğeri…

Soylu döneminde etkin görevlerde olan iki polis müdürü istifa etti. Soylu'nun kara kutusu olan isim, Ali Yerlikaya hakkında Erdoğan'a dosya hazırlamasıyla biliniyor. Diğeri de bilişim suçlarındaydı.

KRONOS 26 Mart 2024 GÜNDEM

Gazeteci Tolga Şardan, eski İçişleri Bakanı Soylu döneminde “etkin” görevlerde yer alan iki polis müdürünün istifa ettiğini duyurdu. Şardan, istifa eden isimlerden birinin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan dosyayı hazırlayan kişi olduğuna dikkat çekti. Diğer ismin ise siber suçlarda etkin olduğu belirtildi.

Tolga Şardan’ın emniyet kulislerine dayandırarak yazdığı yazının ilgili kısmı şöyle:

“Halen Bursa Emniyet Müdürü olan Sabit Akın Zaimoğlu’nun “prensi” hatta “kara kutusu” olarak bilinen Şube Müdürü konumundaki Kürşat B., bu isim. Zaimoğlu, Siber Suçlarla Mücadele Dairesi’nde (SSMD) başkan iken ekibine aldığı Kürşat B.’yi, sonra atandığı İstihbarat Başkanlığı’na taşıdı. SSMD’deki görevi sırasında kamuoyunda çokça tartışılan siber uzmanlarının alımı yapılırken komisyondaydı. Peşinden İstihbarat Başkanlığı bünyesinde de Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olarak görev yaptı. Emniyet İstihbaratı’na özel yazılımların alımı sırasında da görevdeydi. Soylu dönemindeki çalışmaların en yakın tanıklarındandı.

Yerlikaya’nın Emniyet İstihbaratı’na atadığı Selami Yıldız’ın göreve başlamasıyla görevden aldığı Kürşat B., kısa süre önce İstihbarat Başkanlığı’ndan Polis Akademisi Başkanlığı’na tayin edildi. Tayin sonrasında Kürşat B., emniyet teşkilatından istifa etti.

Bu arada söz konusu polis müdürünün, Soylu döneminde emniyette oldukça etkin olduğu bilinen bilişim firması sahibi K.T. ile yakınlığının İstihbarat Başkanlığı’ndaki tayinde etkili olduğu iddiası mevcut. İstifasının ardından Kürşat B., bilişim sektöründe yakınlarının sahip olduğu firmada çalışmaya başladı. Yakın zamanda yaşanması beklenen bir süreç öncesinde, yanına sırlarını da alıp gitti.

İKİNCİ SIR KUTUSU DA İSTİFA ETTİ

Emniyet teşkilatındaki görevinden istifa eden diğer isim ise, yakın zamana kadar Ankara Emniyeti’nde Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olarak görev yapan Murat B. oldu. Murat B., diğer meslektaşı gibi kritik görevdeydi.

Murat B.’nin başında olduğu birimin FETÖ’ye yönelik hazırladığı FETÖ’nün mülki idare yapılanması dosyası, savcılık ile emniyeti karşı karşıya getirdi. Savcılık, çatı soruşturma çerçevesinde bazı dosyaları usulüne uygun delil toplanmadığı ve hazırlanmadığı için kabul etmedi.

Bu dosyalardan birisi de mevcut İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya ait. Dönemin Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Murat B.’nin hazırladığı dosyayı savcılık geri çevirdi. Gerekçesi usule uygun hazırlanmayışıydı.

Hatta bu soruşturma, Yerlikaya’nın İçişleri Bakanı olacağını öğrenen Soylu tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Fakat Erdoğan, Soylu’nun anlatımını dikkate almadan Yerlikaya’yı bakan olarak atadı.

Soylu döneminin Ankara’daki kritik isimlerinden olan Murat B., geçtiğimiz günlerde istifasını verdi. Tıpkı, meslektaşı Kürşat B. gibi kara kutuluk yaptığı dönemdeki sırlarıyla beraber yeni bir hayata atıldı. Amerika menşeili hamburger firmasında üst düzey yönetici olarak özel sektörde iş başı yaptı, şimdilerde.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com