‘Yok’ denilmişti, dava dosyasına girdi: Gardiyanlar kadın mahkûmu darp ederek çırılçıplak soydu

İzmir Kapalı Kadın Cezaevi’nde hükümlünün çıplak arandığı görüntüler dava dosyasına girdi. 8 yıl öncesine ait görüntülerde kadın infaz koruma memurlarının, kadın mahkûmu darp ederek çırılçıplak soyduğu ortaya çıktı.

KRONOS 26 Mayıs 2023 GÜNDEM

İzmir Aliağa Kadın Kapalı Cezaevi’nde süngerli odada bir kadın mahkûma yapılan çıplak aramanın görüntüleri, 8 yıl sonra Cezaevi 2. Müdürü hakkında başlatılan bir soruşturma dosyasında ortaya çıktı.

Cezaevine girişte çıplak arama yapıldığı iddiaları sürekli yalanlanırken, gardiyanların cezaevi müdürü hakkında yaptığı şikayetle başlatılan bir soruşturmada, süngerli odada bir kadın mahkuma çıplak arama yapıldığı ortaya çıktı.

Birgün Gazetesi’nden Timur Soykan’ın yazısına göre, İzmir Aliağa’daki Kadın Kapalı Cezaevi’nde 4 Haziran 2015’de mahkûm Kibar K., kaldığı koğuştaki kadınlara saldırdığı iddia edildi. Kibar K., gardiyanlar tarafından cezaevinin 2’nci Müdürü Nedim T.’nin yanına götürüldü. İddiaya göre, Kibar K., saldırgan tavrını burada da sürdürürken, Nedim T.’ye ve diğer memurlara tehdit ve hakaretler savurdu, “Ben geldiğim yerde birinci müdürünün yüzünü çizerek geldim. Ben jiletsiz gezmem” dedi.

Cezaevi 2. Müdürü Nedim T.’nin talimatı üzerine kadın gardiyanlar, Kibar K.’yı odadan çıkarmaya çalıştı ancak iddiaya göre, kadının direnmesi üzerine kargaşa yaşandı. Kamera kayıtlarında Nedim T.’nin bağırdığı, elini kolunu sallayarak gardiyanlarla konuştuğu ve gardiyanlardan Şerife Ş.’nin sırtına yumruğuyla vurduğu görüldü.

Şerife Ş. kendisini darp ettiği, diğer 8 gardiyan da hakaret ettiği iddiasıyla Nedim T. hakkında suç duyurusunda bulundu.

SÜNGERLİ ODADA ÇIPLAK ARAMA

İzmir Aliağa Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında hem Cezaevi 2. Müdürü Nedim T.’nin odasındaki hem de mahkum Kibar K.’nin götürüldüğü süngerli odadaki kamera görüntüleri, soruşturma dosyasına girdi. Süngerli odadaki çıplak arama görüntüleri de bu sayede ortaya çıktı.

Timur Soykan, o anları şöyle aktardı:

“‘Mavi Oda’ ve ‘Yumuşak Oda’ denilen cezaevinde süngerle kaplı bölümde tavana yakın duruyor kamera. Geniş açısıyla bütün odayı gören kameradaki görüntü bir fotoğraftan farksız, hareketsiz. Görüntünün üzerindeki tarih; 4 Haziran 2015. Saat 17.22’ye geldiğinde odanın kapısı açılıyor. Saniyeler önce fotoğraf kadar hareketsiz görüntüde birden bir karmaşa başlıyor.

Kadın infaz koruma memurları, sürükleyerek odaya soktukları kadın mahkûmun üzerine çullanıyor. Kadın mahkûm direniyor, vurmaya çalışıyor. Kalabalık infaz koruma memurları, kadını darp ediyor, saçlarından tutup çekiyorlar. Kadının ellerini arkada tutarken kafasını duvara yaslıyorlar. Bu sırada iki kadın infaz koruma memuru, mahkûmun kıyafetlerini parçalayarak çıkartıyor. Kadın mahkûm çırılçıplak kalıyor. 4 infaz koruma memuru tarafından duvar köşesine sıkıştırılıyor.

Kadın, Mavi Oda’nın köşesinde tamamen çıplak halde otururken infaz koruma memurları dışarı çıkıyor. Bir süre sonra kapı açılıyor ve içeri bir külot atılıyor. Bu sırada ayağa kalkan kadın mahkûm kapıya doğru koşuyor ancak kapı kapanıyor. Bir süre kapıda bekleyen kadın külotu yerden alıyor ve tekrar kapının önüne gidiyor. Sessiz görüntülerde kadının bağırdığı anlaşılıyor. Kadın içeri atılan külotu giydikten sonra duvarın köşesinde oturuyor. Kapı yeniden açıldığında içeri kıyafetler atılıyor. Bunlar kadının bu odaya sürüklendiği sırada üzerinde olan giysiler değil. Mahkûm önce bu giysileri giyip sonra yeniden çıkarıyor ve odada oturuyor.”

ÇIPLAK ARAMAYA DİSİPLİN CEZASI

Bu arada, Nedim T.’nin yargılandığı Aliağa 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 11 Mart 2022’de karar verdi. Nedim T., şikâyetçi ve tanık anlatımları dışında delil olmadığı için hakaret suçundan beraat etti. Şerife Ş.’yi yaralamak suçundan 5 bin 600 TL para cezası aldı. Hükmün açıklanması ertelendi.

Çıplak aramayla ilgili gardiyanlar hakkında ise disiplin cezaları verildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com