Diyarbakır Barosu açıkladı: Yöresel kıyafetli 5 yaşındaki ikizler gözaltına alındı

Diyarbakır Barosu, Bismil'de yapılan Newroz kutlamasında 5 yaşındaki ikiz çocukların yöresel kıyafetlerinin çıkarılarak gözaltına alındığını duyurdu. Baro, kolluk kuvvetleri ve savcılık hakkında suç duyurusunda bulundu.

KRONOS 25 Mart 2022 GÜNDEM

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 19 Mart’ta gerçekleştirilen Newroz kutlamasında yöresel kıyafet giyen çok sayıda kişi, “örgütsel kıyafet giydikleri” gerekçesiyle engellenmiş ya da gözaltına alınmıştı. Diyarbakır Barosu tarafından yapılan açıklamada, yöresel kıyafetler giyen 5 yaşındaki A.B ve E.B. isimli ikizler de gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; ikizler, gözaltına alınan anneleri Zeynep B. ile birlikte Bismil Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada anne Zeynep B.’ye “Bu elbiseleri nereden aldınız?”, “Yasak olduğunu bilmiyor muydunuz?” şeklinde sorular yöneltildi. Zeynep B., “Daha öncede bu elbiselerle Newroz’a katıldık. Ortada herhangi suç unsuru yok. Bu elbiseler bizim yöresel elbiselerimiz” şeklinde ifade verdi.

Haberde tutanağın ardından ikizlerin de parmak izi alınarak, anne serbest bırakıldığı kaydedildi.

İKİNCİ GÖZALTI

Zeynep B., serbest bırakıldıktan sonra ikiz çocukları üzerindeki yöresel kıyafetleri çıkararak, kutlamalara katıldı. Zeynep B., kutlamalar sonrası “İmzanız eksik, gelip imza attın” gerekçesiyle yeniden emniyete çağrıldı. Emniyete giden Zeynep B., bir günlük gözaltının ardından 20 Mart’ta sağlık kontrolünden sonra serbest bırakıldı. Emniyette Zeynep B’ye, daha sonra savcılığa ifade vereceği söylendiği öğrenildi.

‘5 YAŞINDA KARAKOLLA TANIŞTILAR’

Baba Nedim B., yıllardır yaşamlarının her alanında giydikleri yöresel kıyafetlerin bir günde “yasaklandığını” söyleyerek tepki gösterdi. Nedim B., “Herhangi bir karar gösterilmeden bu yasağı önümüze koydular. Yasal bir uygulama değil. Keyfi bir uygulama ile ikizler gözaltına alındı. O soğukta elbiseleri çıkarıldı. Daha sonra emniyette götürüldü. 5 yaşında karakol ile tanıştılar. Bunu yaparken herhangi hukuki bir karar göstermediler. Yasa dışı bir şekilde gözaltı durumu gelişti. Çocuklarıma yaşatılanlar karşısında herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.

‘ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU’

Yaşananlardan kaynaklı çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu ifade eden baba Nedim B., “Polis kelimesini duyduklarında korkuyla sarsılıyorlar. Küçük çocuklara bunu yapanlar hiç mi utanmadı? İnsanları öldürenlere gözaltı işlemi bile yapılmazken, 5 yaşındaki çocuklarıma sırf yöresel kıyafet giydikleri için bunu reva gördüler. Bunu yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Diyarbakır Barosu tarafından yapılan açıklamada, çocukların giydikleri yöresel kıyafetler gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı ifade edildi.

GEREKÇE YÖRESEL KIYAFETTE BULUNAN RENKLER

Açıklamada, “Geleneksel kıyafet giyen 5 yaşındaki A.B. ve E.B. isimli ikiz kardeşler anneleri Zeynep B. ile birlikte, Newroz kutlaması için alana gitmek istemişlerdir. Polis memurlarınca, ikiz çocukların geleneksel kıyafetleri, kıyafette bulunan kesk ü soru zer (sarı-kırmızı-yeşil) içerik gerekçe gösterilerek alana girişlerinin engellendiği, kıyafetlerinin çıkartıldığı ve yakalama işlemi yapılarak emniyete anneleri Zeynep B. ile birlikte götürüldükleri öğrenilmiştir” denildi.

BARO’DAN SUÇ DUYURUSU

12 yaşından küçük olan çocukların suç nedeniyle yakalanmayacağı ve suç tespitinde kullanılamayacağı belirtilen açıklamada, “5 yaşındaki çocuklara yakalama ve gözaltı işlemi yapılarak kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ihlal edilmiştir. Ayrıca suç ve şüphe olmaksızın yapılan yakalama ve gözaltı işlemi, çocukların geleneksel kıyafetlerinin çıkartılması nedeniyle işkence, insanlık dışı ve kötü muamele yasağı, barışçıl toplanma hakkı ile özgürlük ve güvenlik hakkı ihlal edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, iki çocuğun gözaltına alınmasına ilişkin kolluk görevlileri ve soruşturma savcısı hakkında suç duyurusu ve şikayet başvurularının yapıldığını duyurdu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com