YRP’li belediye parktaki kamelyaları kaldırdı: Örf ve âdetlerimize uygun değil

31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den Yeniden Refah Partisi’ne geçen Elazığ'ın Palu ilçesinde bir mesire alanı içerisinde bulunan kamelyalar, örf ve âdetlere uygun kullanılmadığı için kaldırdı.

KRONOS 20 Mayıs 2024 GÜNDEM

Palu Belediyesi tarafından geçtiğimiz dönemde Murat Nehri kenarına Şehit Piyade Uzman Çavuş Mehmet Kaya Çelik Mesire alanı oluşturuldu. Vatandaşların piknik yaptığı ve eğlendiği mesire alanında bulunan kamelyalar yeni gelen belediye tarafından örf ve adetlere uygun kullanılmadığı için kaldırdı. İlçe halkı duruma tepki gösterdi.

İHA’nın aktardığına göre; belediye tarafından yapılan açıklamada ise “İlçemiz için önemli bir yere sahip olan Mahmut Samini Hazretleri Türbesi yerleşkesi içinde yer alan Şehit Piyade Uzman Çavuş Mehmet Kaya mesire alanı toplum yapımıza, örf ve adetlerimize uygun kullanılmadığı ve inanç turizmimizin tam anlamıyla hizmet verebilmesi için yine şehidimizin adını taşıyarak hatıra ormanına dönüştürülecektir. Mevcut mesire alanında bulunan oyun parkları ve çardaklar sayısı arttırılarak ’ÇIRÇIR’ diye bilinen mesire alanımıza taşınıp mesire alanlarımız daha da genişletilerek en kısa sürede halkımızın hizmetine sunulacaktır” denildi.


Eski CHP Palu İlçe Başkanı Adnan Karatay, belediyenin kararına tepki gösterdi. Karatay, şunları söyledi:

“YAPICI DEĞİL, YIKICI OLDULAR”
“Eski tarihi köprüsü yakınlarda geçen sene yapılan 20 kamelya 10 gün önce insanların alkol aldıklarını iddiasıyla Palu Belediye Başkanı’nın talimatıyla yıkıldı. Bu alan geçen sene yine belediyenin bütçesiyle yapılmıştı, ilçedeki vatandaşlara sormadan bu kamelyaları kaldırdılar. Örf ve adetlere uygun kullanılmadığından dolayı yıkıldığını söyleyen belediye bu alanı kaldırmak yerine bir güvenlik görevlendirebilir ve sorunu halledebilirdi. Ancak belediye maalesef yapıcı olmak yerine yıkıcı olmayı tercih etti. Ailelerin hafta sonları piknik yaptıkları bir yerdi bu alan. Her çardak arasında 30 metre uzaklık var mangal alanları vardı dışarıdan birçok aile geliyor ve ilçe esnafında alışveriş yaptıkları için esnafa da ekonomik anlamda yararı oluyordu. Ancak yeni başkan hiçbir ilçe sakinine sormadan ansızın bir gece bu mesire alanını kaldırdı. Bu doğru bir hareket değil ama yapacak bir şey yok.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com