YSK, Van’da mazbatayı Zeydan’a verdi: İl Seçim Kurulu’nun kararını iptal etti

Van'da seçimlerden yüzde 55 oyla birinci çıkan DEM Parti'nin adayı yerine ikinci olan AKP'li adaya mazbata verilmesiyle başlayan süreçte yeni bir gelişme yaşandı. Yüksek Seçim Kurulu, İl Seçim Kurulu'nun kararını iptal etti. Protestolar ve muhalefetin tepkisi sürerken mazbata Abdullah Zeydan'a verildi.

KRONOS 03 Nisan 2024 GÜNDEM

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), DEM Parti’nin Van adayı Abdullah Zeydan’ın seçilmesi ardından, İl Seçim Kurulu tarafından adaylığının iptali ve mazbatasının AKP adayına verilmesine yönelik itirazını gündemine aldı. YSK, İl Seçim Kurulu’nun kararını iptal ederek, mazbatanın Abdullah Zeydan’a verilmesine karar verdi.

DEM Parti YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, mazbatanın YSK tarafından tekrar Abdullah Zeydan’a verildiğini açıkladı. Tiryaki,  “YSK, oyçokluğuyla itirazımızı kabul etti. Van İl Seçim Kurulu kararını kaldırdı ve mazbatanın Zeydan’a verilmesine karar verdi” dedi.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI
Tiryakinin açıklaması şöyle: “31 Mart tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayımız Abdullah Zeydan rekor denilecek bir oyla Büyükşehir Belediye Eş Başkanı olarak seçilmişti. Fakat bu arada AKP adayı ve il örgütü Abdullah Zeydan’ın adaylığının düşürülmesi ve belediye başkanlığı mazbatasının kendilerine verilmesi için bir başvuruda bulunmuşlardı. Maalesef Van İl Seçim Kurulu hukukun bütün genel ilkelerini ayaklar altına alarak dün Abdullah Zeydan’a verilemeyeceğine, mazbatanın ikinci sıradaki AKP’nin adayına verileceğine karar vermişti. DEM Parti olarak bu karara itiraz etmiştik. Dünden beri halklarımız ayakta, direniyorlar. YSK bugün bir toplantı yaptı ve itirazımızı görüştü. YSK, oyçokluğuyla itirazımızı kabul etti ve Van İl Seçim Kurulu kararını kaldırarak, mazbatanın Abdullah Zeydan’a verilmesine karar verdi. YSK’nın kararları kesin, herhangi bir merciye itiraz olanağı yok, Anayasa Mahkemesi denetimine tabi de değil.”

YSK’nin kararı 4’e karşı 7 üyenin oyuyla aldığı öğrenildi.

BAKIRHAN: HAYIRLI OLSUN
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu. Bakırhan, “Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu. Hayırlı olsun” dedi.

Bakırhan’ın mesajı şöyle:

“Bijî gele me, bijî tekoşîna Wane…

Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu.

Hayırlı olsun”

NE OLMUŞTU?
Van’da seçimi kazanan Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının (seçilme hakkı) mahkeme eliyle hukuka aykırı şekilde alınması, siyasi partilerin, baroların ve kitle örgütlerinin tepkisine neden olmuştu. DEM Parti’den, “Partimizin eksikliği yok, herhangi bir boşluk bırakılmadı” açıklaması yapılmıştı. Van İl Seçim Kurulu’nun Zeydan’ın memnu hakkının geri alınması sonrası harekete geçtiği ortaya çıkmıştı. Van İl Seçim Kurulu, mazbatayı AKP adayına verme kararı almıştı.


Mazbata’nın il seçim kurulu tarafından AKP adayına verilmesi karar sonrasında DEM Parti’den açıklama gelmişti. Parti avukatlarının karara itiraz ettiğinin belirtildiği açıklamada; “Yüksek Seçim Kurulu’nu bu hukuksuzluğa son vermeye ve halkımızın iradesini tanımaya çağırıyoruz. Partimiz, üyelerimiz, halkımız ayaktadır ve bu hukuksuzluk giderilene kadar meşru ve demokratik tepkimiz devam edecektir” denilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com