Emniyet’teki ekipler savaşında son perde: Terfiler ve emeklilikler askıda

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki Yüksek Askeri Şura'ya benzeyen ve Emniyet teşkilatında terfilere ve emekliliklere karar veren Yüksek Değerlendirme Kurulu toplantısı, 'FETÖ aleyhine çalışanlar eski FETÖ'cü olabilir' tartışması nedeniyle kilitlendi.

KRONOS 28 Mayıs 2024 GÜNDEM

Emniyet Genel Müdürlüğü içindeki ekipler savaşı yeni bir safhaya taşındı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Yüksek Askeri Şur’a (YAŞ) benzeyen ve Emniyet teşkilatında terfi ve emekliliklere karar veren Yüksek Değerlendirme Kurulu (YDK) yaşanan kriz nedeniyle çalışmalarına ara verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu döneminde görev yaparken, görevden alınan dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu ve Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın durumu konuşulurken kurulda ‘FETÖ’ tartışması yaşandı.

Tartışma bazı kurul üyelerinin ‘FETÖ’ye zarar vermek için çalışan’ başka üyeleri eskiden Gülen cemaatinin toplantılarına katılmış olmakla suçlamasına vardı ve kurul tatil edildi.

T24 yazarı Tolga Şardan’ın aktardığına göre şunlar yaşandı:

Her gün yeni bir skandalla çalkalanan Emniyet’te geçen hafta yine çok tartışılan gelişmeler yaşandı. Tartışmalı süreç henüz bitmedi, bu haftaya sarktı.

Yaşananlara geçmeden önce olayın anlaşılabilmesi için küçük bir not aktarayım.

Emniyet teşkilatında görev yapan amir ve müdür konumundaki personelin terfileri ile emekliliklerini değerlendiren Yüksek Değerlendirme Kurulu (YDK) adlı özel bir kurul var.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Yüksek Askeri Şur’a (YAŞ) benzeri bir organ.

YDK, yılda en az bir kez Emniyet Genel Müdürü başkanlığında, genel müdür yardımcıları, Polis Akademisi Başkanı, Teftiş Kurulu Başkanı, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı, Birinci Hukuk Müşaviri Personel Başkanı, mevcut görevde olan ve seçim sonucu belirlenen iki il emniyet müdürü ve bir polis başmüfettişinin katılımıyla mayıs ayında toplanıyor.

Kurul, 2024 yılında Emniyet teşkilatında bir üst rütbeye terfi edecek emniyet amiri ve müdürler ile emekli edilecek müdürlerin tespiti ve kararların alınması için geçen salı bir araya geldi.

Çalışmaların ilk günü bir araya gelen kurul üyeleri, kendi aralarında kurulda yaşananların kamuoyuna ulaşmasının engellenmesi için yemin etmekten geri durmadılar. Hatta yeminin içine namus ve şeref kavramlarını koydular.

İlk gün bir üst rütbeye terfi edilecek personelin özlük dosyaları görüşüldü, uygunluk taşıyanların terfilerine karar alındı.

Fakat asıl gürültü, görevdeki emniyet müdürlerinin emekli edilmesine sıra geldiğinde koptu.

Zira gündemde, Önceki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu döneminde görev yaparken, görevden alınan başta dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu ve Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz ile aynı kadroda yer alan polis müdürleri vardı.

Kurul çalışmaları, söz konusu isimler üzerinde başlayan tartışma sonucunda kilitlendi.

Kurul üyelerinden, ki bunlar içinde son dönemde isimleri kamuoyuna yansıyan bazı isimlerin, Holoğlu ve Yılmaz’dan yana tavır koymaları üzerine diğer üyelerin tepki gösterdiğini öğrendim.

Bu tartışmayı alevlendiren diğer konu ise gizli tanık Garson’dan elde edilen yeni veriler sonrasında FETÖ’yle bağlantıları daha ciddi konuma gelen polis müdürleri hakkında karar verilmesi oldu.

Garson’un listesiyle ilgili daha önce Büyüteç’te bilgiler aktarmıştım.

Yeni veriler ışığında F kodu verilen yani “farklı hayat görüşünden olan, hayatının hiçbir döneminde FETÖ ile bağlantısı olmamış, FETÖ tarafından zararlı görülen, örgüte zarar verebileceği düşünülen” kişilerin, DA; yani düşman aktif olarak tanımlanan “daha önce örgüt derslerine gelip gitmiş olanlardan küsüp ayrılarak FETÖ aleyhinde çalışan, zarar vermek için çalışan” kişilere dönüşmesi, teşkilatta son dönemde en çok konuşulan konuların başında yer alıyor.

Kaldı ki, YDK’nın bazı üyelerinin bu konumda olduğu iddiası da işin diğer yönü.

YDK kararlarında “DA’lara ve C kodu taşıyanlara” yönelik alınacak herhangi bir kararın, F’den DA’ya dönüştüğü öne sürülen kurul üyelerini kapsayacak olması krizin ikinci ayağı.

Sonuçta kurul çalışmaları, üyelere “size haber vereceğiz” denilerek askıya alındı!

Geçen perşembeden bu yana kurul üyeleri, yönetimden haber bekliyor.

Bu arada, kuruldaki tartışmalarda neler yaşandığıyla ilgili ilginç bilgilere ulaştım. Kurul çalışmalarını bitirdikten sonra Büyüteç’te aktaracağım.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com