Yatırımcı, yüksek faiz ve kurdan rahatsız

SÜHAN MERİÇ 07 Mart 2017 EKONOMİ

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir bir ülkenin büyümesinde ve hedeflerine ulaşmasında, faiz ve enflasyon ile dolar ve Euro kurunun kritik önemde olduğunu kaydetti. Özdemir, faiz ve kurdaki artışın yatırımcıyı rahatsız edecek noktaya geldiğini söyledi.

Özdemir’e göre bu üç faktörün dengeli olması durumunda ekonomide özgürlük ve güven olur. Dolardaki hızlı artışın yatırımcıyı zor durumda bıraktığını belirten Özdemir, “Bunlardan biri aksadığında daima o ekonomi, sıkıntılarla karşı karşıya kalmak mecburiyetindedir. 2016’nın sonundan itibaren Dövizde bir hareketlenme oldu. Neredeyse dolarda 4’ü, avroda 4,30’u gördük.” dedi.

YATIRIM YAPMAMAK ÜZERE KARAR ALINIYOR

“Maalesef Türkiye’de bugün Döviz kurlarındaki yükseklik kadar yatırım kredilerindeki faiz oranının yüksekliği de yatırımcıyı rahatsız ediyor.” tespitinde bulunan Özdemir,  döviz ve faizin yükselmesinin firmala yatırım yapmamak üzere karar aldırdığını vurguladı.

Özdemir yatırımların azalmasının işsizliği tırmandırdığına dikkat çekerek, “Bu da bugün çift rakamlı işsizlik oranları ki gençlikte bu, yüzde 20’lere, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, yüzde 25’lere dayanmakta. Türkiye’nin başının en büyük belası olan istihdama bizim mutlak suretle yatırımla cevap vermemiz gerekiyor.” diye konuştu.

YABANCI YATIRIMCI GELMEZ OLDU

Yabancı yatırımcının gelmesi için güven ortamının sağlanmasının elzem hale geldiğini söyleyen Özdemir, “Bizim ofisimize 2013’e kadar her gün 2-3 yabancı geliyordu. Birçok ihaleye yabancılarla ortak girdik ama 2013’ten sonra dünyada, Türkiye’de ve komşularla yaşananlar, terör olaylarından dolayı yabancı sermayenin gelişinde bir yavaşlama oldu. Rakamlara baktığımızda bunu görüyoruz. Ne zaman güvenli ve huzurlu bir ortam bulursa yabancı sermaye ancak o zaman gelir.” ifadelerini kullandı.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com