Girit’in batısında göçmen teknesi alabora oldu: 7 kişi hayatını kaybetti

Yunanistan'ın Folegandros adası açıklarında meydana gelen tekne kazasına bugün bir yenisi daha eklendi. Çok sayıda göçmen yaşımını yitirirken, kayıpların olduğu da duyuruldu.

KRONOS 24 Aralık 2021 DÜNYA

Fotoğraf: Arşiv

Yunanistan’ın Antikythera Adası (Küçük Çuha) yakınlarında göçmenleri taşıyan bir teknenin batması sonucu 7 kişinin öldüğü bildirildi.

AFP’ye göre, olayın dün gece Girit Adası’nın kuzeybatısındaki Antikythera Adası açıklarında meydana geldiğini belirten bir Yunan sahil güvenlik yetkilisi, kazanın ardından arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığını ve bu sabah saatlerinde 52 erkek, 11 kadın ve 27 çocuk da dahil olmak üzere yaklaşık 90 kişinin kurtarılarak kıyıya çıkarıldığını söyledi.

KİMLİKLERİ HENÜZ BELİRLENEMEDİ

7 kişinin yaşamını yitirdiğini ancak kimliklerinin belli olamadığını ifade eden yetkili, çok sayıda göçmenin de kaybolduğunu belirtti.

GÜVENLİK ARAYIŞI İLE TEHLİKELİ YOLCULUKLARI GÖZE ALIYORLAR

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından yapılan açıklamada ise “Bu tekne kazası, insanların güvenlik arayışıyla çok tehlikeli yolculuklara çıkmaya devam ettiklerinin acı veren bir hatırlatmasıdır” denildi.

BM örgütü, bu yılın Ocak-Kasım ayları arasında 2 bin 500’den fazla kişinin Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken öldüğünü ya da kaybolduğunu tahmin ediyor.


 

1 HAFTA İÇİNDE İKİNCİ TEKNE KAZASI

Öte yandan geçtiğimiz günlerde de Yunanistan’ın Folegandros Adası (Bolukendire) yakınlarında göçmenleri taşıyan bir teknenin batması sonucu 3 kişi yaşamını yitirmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com