‘Yunanistan binlerce sığınmacıyı sınır dışı etti’

KRONOS 14 Kasım 2019 DÜNYA

Arşiv

İddiaları gündeme getiren Spiegel Online’ın haberinde Türkiye hükümetinin Yunanistan’ı söz konusu göçmenlere iltica süreci hakkı tanımamakla suçladığı belirtildi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Türkiye İçişleri Bakanlığı belgelerine dayandırılan haberde Yunanistan’ın 1 Kasım 2019 öncesindeki 12 ayda toplam 58 bin 283 sığınmacıyı yasa dışı bir şekilde Türkiye’ye geri gönderdiği kaydedildi.

‘PUSH-BACK’ OLARAK NİTELENDİRİLİYOR

Yunanistan’ın göçmen ve sığınmacıları yasa dışı bir şekilde geri göndermesi “Push-back” olarak nitelendiriliyor.

Yasa dışı yollardan bir ülkeye giriş yapsa bile herkesin iltica başvurusu yapma hakkı bulunduğu için bu yöntem, Avrupa ve devletler hukukuna aykırı sayılıyor. Ülkelerin, sığınmacılara etkin bir iltica süreci hakkı tanıması gerekiyor.

Spiegel Online’ın haberine göre, insan hakları savunucuları Yunanistan’ı yıllardır sığınmacıları “Push-back” yöntemi ile Türkiye’ye geri göndermekle suçluyor. Sadece Ekim ayında 6 bin 500’den fazla sığınmacının Türkiye’ye sınır dışı edildiği belirtiliyor.

YUNANİSTAN İDDİALARI REDDETTİ

Yunanistan ise Spiegel Online’ın haberinde yer alan iddiaları reddetti.

Sivil Koruma Bakanlığı sözcüsü, “Push-back” yönteminin kullanılmadığını belirterek, bazı şikayetlerin incelendiğini, ancak kusurlu tutuma ilişkin kanıt bulunamadığını kaydetti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com