2022’de Yunanistan’da asgari ücret ne kadar olacak?

Para birimi euro olan ülkeler arasında asgari ücretin en az olduğu ülkelerden biri olan Yunanistan’da yeni yılda zam yapılıp yapılmayacağı henüz belli değil.

TARIK ENGİN 17 Ekim 2022 EKONOMİ

Türkiye’nin komşusu Yunanistan’da asgari ücret Türkiye’nin yaklaşık dört katı. Peki, Yunanistan’da asgari ücret ne kadar? Yunanistan 2022 yılında euro bazında asgari ücrette Avrupa’da kaçıncı sırada? Türkiye’de durum ne?

Uzun yıllar ekonomik krizlerle mücadele eden Yunanistan’da asgari ücret yıllar sonra 2019 yılında zamlanmıştı. Türk Lirasının değer kaybının devam etmesi sonrası Türkiye’ye gelip alışveriş yapanlar arasında Yunanistan vatandaşları da yer alıyor. Para birimi euro olan ülkeler arasında asgari ücretin en az olduğu ülkelerden biri olan Yunanistan’da yeni yılda zam yapılıp yapılmayacağı henüz belli değil.

ASGARİ ÜCRETİN SON 10 YILDA DÜŞTÜĞÜ İKİ ÜLKEDEN BİRİ

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre asgari ücret Euro bazında son 10 yılda sadece Türkiye ve Yunanistan’da azalma gösterdi. Ekonomik krizlerle uğraşan komşu ülke Yunanistan’da vatandaşlar 2010 yılının ikinci yarısında 863 Euro asgari ücret alırken, bu yılın ikinci yarısında bu tutar 758 Euro’ya kadar geriledi. Yunanistan’daki son 10 yıllık asgari ücret değişimi ise yüzde -12 oldu. Bu oran Türkiye’de yükselen döviz kurları sonrası yüzde 95’e kadar ulaştı. 2010 yılının ikinci yarısında euro bazında asgari ücretin 392 euro olduğu Türkiye’de 2021 yılının ikinci yarısında ödenen ücret 201 euroya kadar düştü.

YUNANİSTAN’DA ASGARİ ÜCRETE ZAM DÜZENLİ OLARAK GELMİYOR

Avrupa’da uzun yıllar ekonomik krizlerle boğuşan Yunanistan, asgsari ücrete zam yapmak yerine ödenen ücreti ya düşürüyor ya da sabit tutuyor. Ülkede 2010 yılında 863 euro olan asgari ücret 2011 yılında zamlanarak 877 euroya yükseldi. 2011 yılının ardından keskin bir düşüş yaşayan asgari ücret, 684 euroya geriledi ve bu tutar 7 yıl boyunca sabit kaldı. Yunanistan, 7 yıl boyunca herhangi bir zamma tabii tutmadığı asgari ücrete en son 2019 yılında zam yaparak 758 euroya yükseltti ve bu tutar 3 yıldır aynı duruyor.

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN NÜFUSUN EN FAZLA OLDUĞU ÜLKELER ARASINDA

Eurostat’ın verilerine göre, asgari ücretle çalışan nüfusun en fazla olduğu ülkeler arasında Yunanistan da yer alıyor. Bu alanda Türkiye yüzde 42 ile açık ara zirvede yer alırken, Yunanistan’da çalışan nüfusun yüzde 8.9’u asgari ücret kazanıyor. Yunanistan, bu alanda listenin 7. basamağında yer alıyor.


 

Avrupa’da asgari ücretin satın alma gücünün az olduğu ülkeler arasında yer alan Yunanistan, Türkiye’nin 7 basamak altında yer alıyor. Yunanistan’ın satın alma gücü puanı ise 878 olarak açıklandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com