Antonis Kalogiannis: Geriye şarkıları ve cuntaya karşı mücadelesi kaldı

Yunan müziğinin efsane isimlerinden biri olan Antonis Kalogiannis 81 yaşında kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu. Acı haberi ailesi kamuoyuna açıkladı. Müzikte adeta bir ikon haline gelen şarkıcının hayatı da oldukça etkileyici. Demokrasi kavgası, sürgün, dünyanın dört bir yanında konserler, büyük ustalarla ortak çalışmalar ve düetler…

KRONOS 12 Şubat 2021 PORTRE

Yunan müziğinin efsane isimlerinden Antonis Kalogiannis sürgünlerle, cuntaya karşı direnişlerle, dünyanın her yerindeki konserle geçen ömrünün sonuna geldi. 81 yaşındaki müzisyen geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti. Kalogiannis’in ölüm haberini ailesi, sosyal medyadan duyurdu.

3 Ağustos 1940’ta Atina’nın Kaisariani beldesinde doğan Kalogiannis, Pablo Picasso’nun doğum gününde şarkı söyledi, Aram Haçaturyan ile tanıştı, Paris’te Yves Montand ile aynı sahneye çıktı, Beatles’la buluştu, Louis Aragon ile tanıştı. Lettre Francaise’de ise “Antonis Kalogiannis’in sesi bana memleketinin dağlarını ve denizlerini hatırlatıyor” sözleriyle tarif etti.

ŞANSLI BİR AYAKKIBICI ÇIRAĞI

Kaisarianili genç Antonis ayakkabıcı çırağıydı ve şanslıydı. Zira, tesadüf eseri de olsa onu on günde Mikis Theodorakis’in şarkıcısı yapan güçlü ve güzel bir sese sahipti. Onunla cunta yıllarında, darbe karşıtı önemli Yunan şairlerin şiirlerini bestelerken tanıştı. O dönemde her ne kadar türlü belalara, sıkıntılara maruz kalsa da inandığı değerlerden vazgeçmedi.

ASLA BİR ŞOVMEN OLMADI, SÜRGÜNDE DİRENDİ

Kalogiannis, 1967’de Yunanistan’dan kaçarak bir grup kurdu ve ülkedeki diktatörlükle ilgili farkındalığı dünyanın geri kalanına yaydı. Kalogiannis, 1972’de vatanına döndüğünde, Yunanları 1974’te cunta düşene kadar ayaklanmaya teşvik eden anlamlı şarkılar yaptı. Hapisten kısa süre önce çıkan Theodorakis ile tekrar bir araya geldi. Cunta’nın düşüşünden sonra Kalogiannis, Alkistis Protopsalti ve Vicky Moscholiou dahil olmak üzere Yunanistan’ın en tanınmış şarkıcılarından bazılarıyla besteler yaptı. Zaman değişti, konjonktür farklılaştı, fakat Kalogiannis seçimlerine ve önceki kararlarına ihanet etmedi. Sonuçta, o asla bir şovmen olmadı.

ANTONİS KALOGİANNİS KİMDİ?

Antonis Kalogiannis, sanat hayatının ilk yıllarında aşk hakkında şarkı söyledi. Kalogiannis’in Yunanca şarkılarının uzun yolculuğu 40 yılı aşıyor. Önde gelen Yunan bestecileriyle (Mikis Theodorakis, Stavros Xarhakos, Dimos Moutsis, Mimi Plessa, Stavros Kougioumetzis, Ilias Andriopoulos, Mario Tokas vb.) ve aynı zamanda şair ve söz yazarlarıyla (Yannis Ritsos, Giorgos Sefnostis, Manis. D. Christodoulou, Lefteri Papadopoulos gibi) çalıştı.

SİYASİ KONSERLERLE CUNTAYA DİRENDİ

İlk kez 1966’da sahneye çıktı Kalogiannis. Aynı yıl Mikis Theodorakis tarafından keşfedildi ve ilk konserlerini Sovyetler Birliği’nde ve daha sonra da Yunanistan’da verdi. 1967’de albaylar diktatörlüğü sırasında Maria Farantouri ile yurt dışına çıkarak bir halk orkestrası kurdu. Tamamen siyasi karakterli konserler vererek cunta ile mücadeleye katkı sağladı.

YURTDIŞINDA 500’DEN FAZLA KONSER VERDİ

Mikis Theodorakis 1970 yılında serbest bırakıldı ve birlikte Avrupa, Amerika ve Avustralya’da 500’den fazla konser vererek o dönemde ülkede hüküm süren politik durumu duyurdular. 1972’de Antonis Kalogiannis Yunanistan’a döndü ve Plaka’daki birkaç barda şarkı söylemeye başladı.

80’ler, muhtemelen önceki on yıllık devri kapatan bir albümle (Mimi Plessa – Dimitris Christodoulou “Mahallenin Şarkıları” / 1980) başladı Kalogiannis için. Bir sonraki albümüyle (“Ta simerina” / 1981), Antonis Kalogiannis yönünü aşk şarkılarına çevirdi ve kendisini bu andan sonra aşk şarkıcısı olarak tanımladı. Kalogiannis, Spyros Papavassiliou ve Lakis Teazis’le beraber yaptığı “Bugün” şarkısı ile kariyerinin ticari açıdan en başarılı on yılını yaşadı ve bir efsane olan “Güzel Katerina’m” adlı şarkıyla devam etti. Ardından bunu takip eden yıllarda, şarkılarında kadın isimlerine atıfta bulunmayı sürdürdü.

Bu büyük başarıların ardından Antonis Kalogiannis’in diskografisi 90’ların neredeyse sonuna kadar devam etti ve 1997’de son stüdyo albümü yayınlandı.

11 Şubat 2021 tarihinde ise maceralarla dolu hayatına veda etti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com