Yurt dışından alışveriş yapmak da artık pahalı: Gümrük vergilerine zam geldi

Yurt dışından alışveriş yapmak artık pahalı oldu. Yeni karara göre AB dışından alınan ürünler için Gümrük Vergisi yüzde 30'a çıkarıldı. Bu oran AB ülkeleri için yüzde 18 oldu. Kitap ve tıbbi test gönderileri ise istisna tutuldu.

KRONOS 15 Mart 2022 EKONOMİ

Türkiye’de hayat pahalılığını her geçen gün artıyor. Yağmur gibi yağan zamlara bu kez gümrük vergileri de eklendi. Yeni zamla birlikte yurt dışından alışveriş yapmak artık daha pahalı hale geldi.

Avrupa Birliği dışı ülkelerden posta veya kargo ile gelecek ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen ve kıymeti 150 euroyu geçmeyen eşya üzerinden alınacak maktu gümrük vergisi yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarıldı.

Karar bugünkü Resmi Gazete’de yer aldı.

VERGİ ORANI YÜZDE 30’A ÇIKARILDI

Alınacak eşyanın AB ülkelerinden gelmesi halinde yüzde 18 vergi ödenecek.

Eşyanın diğer ülkelerden gelmesi durumunda ödenecek maktu vergi yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarılırken, eşyanın ÖTV kanununa ekli IV sayılı listede yer alan eşya olması halinde bu vergi oranlarına ilave olarak yüzde 20 vergi daha tahsil edilecek.

Bu limitler dahilinde getirilecek eşyanın brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekiyor.

Yeni karara 1,500 Euro’yu geçmeyen ilaç gönderileri de eklendi.

KİTAP GÖNDERİLENE İSTİSNA UYGULANACAK

Karara göre, posta ve kargo ile gerçek kişilere gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen kıymeti 1,500 euroyu geçmeyen kişisel kullanıma ait kitap veya benzeri basılı yayınlar için uygulanacak maktu gümrük vergisi ise sıfır olacak.

Bu kapsamda tüzel kişilere gelen ve kıymeti 22 euroyu geçmeyen eşyanın değeri üzerinden yukarıda belirlenen maktu vergiler tahsil edilecek.


Değeri 1,500 euroyu geçmemek üzere yolcu beraberinde gelen sigara, alkollü içki, kozmetik, gıda ürünlerin dışında kalan ve değeri 430 euro, 15 yaşından küçükler için ise 150 euronun üzerinde olan eşya üzerinden belirlenen maktu vergiler alınacak.

Araştırma ve test için getirilen eşyalar da vergiden muaf tutulacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com