Yusuf Kerim son yolculuğuna uğurlandı: Dayan dayanabilirsen…

Annesi tutuklu hasta çocukların sembolü haline gelen 7 yaşındaki Yusuf Kerim Sayın, son yolculuğuna uğurlandı.

KRONOS 03 Ekim 2023 GÜNDEM

FOTOĞRAFLAR: YUSUF ASLAN / KRONOS ÖZEL

Hastalığı sürecinde annesi tutuklandığı için kamuoyunun yakından tanıdığı 7 yaşındaki Yusuf Kerim Sayın‘ın cenazesi, bugün öğle vaktinde Sakarya Yeni Camii’nde kılınan namazdan sonra Emirdağ 2 Mezarlığına defnedildi. Cenazeye Milletvekili Ömer Faruk Gergerelioğlu, aile yakınları ve KHK platformları katıldı.

Yusuf Kerim’in adı artık, TBMM’den 8 Mart 2023’te geçen, 5 Nisan 2023’te de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve hafızalara “Yusuf Kerim maddesi” olarak kazınan yasayla yaşayacak.

 

YUSUF KERİM’E HÜZÜNLÜ VEDA

Cenaze merasimine Yusuf Kerim’in annesi Gülten Sayın,  babası Süleyman Sayın ile birlikte Demokratik Halklar Partisi (DHP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da katıldı. Yakınlarının ve KHK’lıların da hazır bulunduğu cenaze merasiminde Sayın ailesi gözyaşlarını tutamadı. Baba Süleyman Sayın 7 yaşında vefat eden oğlunu toprağa elleriyle teslim etti.

DHP’li vekil Gergerlioğlu ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Son nefesini verdi, cennete düştü. Allah rahmet eylesin diyoruz, inşallah tüm insanlığa şefaatçi olur. Çok mazlum bir çocuktu, çok masum bir çocuktu ama burada kamuoyuna da teşekkür ediyoruz. Çünkü çok büyük bir duyarlılık gösterildi. Olmaz denilen şey oldu. Yusuf Kerim için özel bir yasa çıktı. Bu bizi çok mutlu etti. Umarım diğer zor durumdaki çocuklar da bundan yararlanır. Yusuf Kerim en sonunda annesine kavuştu ama annesiyle beraber yaşadığı son 5- 6 aydan sonra maalesef zalim hastalıktan kurtulamadı ve hayata veda etti. Allah rahmet eylesin, mekanı cennettir onu hepimiz çok iyi biliyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında 14 Şubat 2017’de gözaltına alınan ev hanımı Gülen Sayın, Bank Asya’da hesabının bulunması, 2015’te evlenmesinin ardından düğünde takılan takı ve paraları Bank Asya’daki hesabına yatırması, 2015’e kadar kapatılan bir yurtta yönetici olarak çalışması ve ByLock kullanması gerekçeleriyle 30 Mart 2018’de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Baba Süleyman Sayın’a da kapatılan yurtta görev yaptığı için 3 yıl ceza verildi.

Tutuksuz yargılanan Gülten Sayın, cezasının onaylandığını Çapa Tıp Fakültesinde kanser tedavisi gören oğlunun yanındayken 15 Aralık 2022’de öğrendi. Çünkü Yusuf Kerim’e 24 Ekim 2022’de ölümcül bir kemik kanseri türü olan Ewing Sarkom teşhisi konulmuştu.

Ölümle pençeleşen oğlunu hastanede bırakıp Sakarya’ya dönen ve kendisi teslim olan Gülten Sayın’ın infaz erteleme başvurularına cevap verilmedi. Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurudan da bir sonuç çıkmayınca baba mecburen Yeşil Sol Parti Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ulaşarak seslerini duyurmasını ve yardımcı olmasını istedi çünkü doktorlar her gece “Anne” diye sayıklamaya başlayan Yusuf Kerim’in yaşama ihtimalinin yüzde 20 olduğunu söylemişti.

Gergerlioğlu’nun sosyal medya hesabından kamuoyuna duyurduğu, ilk olarak Kronos‘un haberleştirdiği Yusuf Kerim’in durumu kamuoyu vicdanında yer buldu ve büyük ses getirdi. Yusuf’un bir an önce annesine kavuşması için sanatçılardan siyasetçilere, gazetecilerden yazarlara kadar herkes Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak Gülten Sayın’ın infazının ertelenmesini ve bu vicdansızlığının bir an önce durdurulmasını istedi.

Yusuf Kerim’i hiç yalnız bırakmayan başta Gergerlioğlu olmak üzere, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Saadet Partisi Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin, Natali Avazyan ve KHK Platformları Yusuf Kerim’i bizzat hastanede ziyaret ederek hükümet yetkililerine çağrıda bulundu. Ancak başta o dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ olmak üzere bu durum aylarca kimsenin umurunda olmadı.

Gülten Sayın, sadece bir-iki kez Sakarya’dan Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine getirildi ve oğlunu birkaç saat görmesine izin verildikten sonra tekrar hapse götürüldü. Oğlunun sorularına cevap verememenin çaresizliğini yaşayan, hangi kapıyı çalsa yüzüne kapanan Süleyman Sayın da sosyal medya hesabı açarak doğrudan oğlunun durumunu anlatmak zorunda kaldı.


 

Sosyal medyada “YusufKerimİçin Tek Yürek, YusufKerim AnnesiniBekliyor, Adaleteİhanet, YusufAnnesiyle İyileşsin” şeklinde birçok kez etiketler açıldı. Change.org’da açılan “Yusuf Kerim annesine kavuşsun” imza kampanyasını yaklaşık 100 bin kişi imzaladı.

Gergerlioğlu‘nun çabalarıyla Meclis’e getirilen yasa tasarısı, kamuoyunda oluşan baskı nedeniyle, Gülten Sayın tutuklandıktan 4 ay sonra TBMM Adalet Komisyonu’nda 16 Marty 2023’de kabul edildi. Sayın, hasta çocukların annelerinin cezasının ertelenmesini sağlayan karar Resmi Gazete’de yayınlandıktan 13 gün sonra, 18 Nisan 2023’te tahliye edildi.

Gülten Sayın, “Sesimize ses oldunuz. Allah razı olsun. Sizler ve sizin gibi dostlar olmasaydı ben çocuğumun yanında olamaz ve son anlarını göremezdim” dese de ana-oğul beş ay birlikte vakit geçirebildiler. Yusuf’un sağlığı bir iyi oldu, bir kötü oldu ve 2 Ekim 2023’te herkesi derinden üzün o haber geldi. Yusuf Kerim’in vefatı “YusufKerim MelekOldu” etiketiyle yine gündeme geldi… Kendisi gitti, geride mücadelesi, kendi adıyla anılan hasta çocuklara bıraktığı mirası kaldı.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com