‘Yusuf Kerim yasası’ Resmi Gazete’de: Bugün annesine kavuşması bekleniyor

Kamuoyunda 'Yusuf Kerim yasası' olarak bilinen annesi cezaevinde bulunan hasta çocukların annelerinin infazlarının ertelenmesini düzenleyen kanun Resmi Gazete'de yayınlandı. Yusuf Kerim'in annesi Gülten Sayın'ın gün içerisinde tahliye edilmesi bekleniyor.

KRONOS 05 Nisan 2023 GÜNDEM

Kanser hastası 6 yaşındaki Yusuf Kerim Sayın’ı tedavisi boyunca annesine kavuşturacak yargı düzenlemesi Resmi Gazete‘de yayınlandı. Buna göre çocuğunun hastalığı nedeniyle kadın hükümlünün cezasının infazı 1 yıla kadar ertelenebilecek; erteleme süresi her defasında 6 ayı geçmemek üzere en çok 4 kez uzatılabilecek.

Annesi  Gülen cemaati mensubu olduğu gerekçesiyle hapiste tutulan Yusuf Kerim Sayın’ın tedavisinde annesinden uzak kalması sosyal medyada büyük tepkiye neden olmuştu. Özel izinle oğlunu ziyaret eden anne daha sonra tekrar cezaevine dönmüştü.

TBMM’de kabul edilen yargıda yeni düzenlemeleri içeren kanun teklifi, kanser hastası 6 yaşındaki Sayın’ın annesine kavuşmasının önünü açtı. Kabul edilen yeni kanuna göre, çocuğunun hastalığı nedeniyle kadın hükümlünün cezasının infazı ertelenebilecek.

İnfazına başlanmış olsa bile, toplam 10 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan veya adli para cezası infaz sürecinde hapis cezasına çevrilen kadın hükümlünün, engelliliği nedeniyle bakıma muhtaç olan veya ağır bir hastalığa maruz kalan 18 yaşını doldurmamış çocuğunun bulunması ve toplum güvenliği bakımından ağır ve somut tehlike oluşturmayacağının değerlendirilmesi halinde, cezasının infazı cumhuriyet başsavcılığınca 1 yıla kadar ertelenebilecek.

Erteleme süresi her defasında 6 ayı geçmemek üzere en çok 4 kez uzatılabilecek. Erteleme süresi içinde zaman aşımı işlemeyecek. Çocuğun engellilik nedeniyle bakıma muhtaç olma veya ağır hastalık hali ilgili maddeye göre belirlenecek.

Yusuf Kerim’in annesi Gülten Sayın, Gülen cemaati mensubu olduğu iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezanın Yargıtay tarafından onanmasının ardından Gülten Sayın cezaevine konuldu. Annesi cezaevine konulduğunda Yusuf Kerim’in hastalığına yeni tespit edilmişti.

Gergerlioğlu: Yusuf Kerim maddesi eksik kanunlaştı, olacak şey değil

Kemik kanseri olan 6 yaşındaki Yusuf Kerim’in annesi de tutuklandı

Yusuf Kerim için güzel haber: Yasa TBMM’de kabul edildi

Türkan Elçi’den Yusuf Kerim paylaşımı: Bu çocuğa bakıp vicdanı sızlamayanlar hiç açı çekmemişler

CHP’li Tanrıkulu’ndan kanser tedavisi gören Yusuf Kerim’e imzalı Galatasaray forması

Resmi Gazete’deki yeni düzenlemeye ulaşmak için tıklayınız.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com