Yüzde 100 enflasyon hatırası, 500’lük banknotun eli kulağında

Hükûmet hem hatıra para taleplerine cevap verdi hem de 100 milyon adet madenî 5 TL’yi tedavüle çıkardı. Dikkatten kaçan soru şu: Hatıra para ise niye değişim aracı olarak kullanılıyor? 100 milyon adet hatıra para basılır mı? Tam manası ile yüzde 100 fırsatçılık.

TURHAN BOZKURT 31 Ekim 2023 HABER ANALİZ

Resmî enflasyon (TÜFE) yüzde 62 olsa da sokağın enflasyonu yüzde 150. Hiperenflasyon yüzünden paralar pula döndü.

En küçük kâğıt banknot (5 TL) ile bir ekmek dahi almaya yetmiyor. En büyük banknot 200 TL. Onunla da 500 gram et alınabiliyor.

En yüksek madenî paranın değeri 1 TL olunca fırıncılar başta olmak üzere küçük esnaf müşteri ile para üstü için karşı karşıya geliyor. Hem madenî hem de banknot paralarda daha yüksek değerli para ihtiyacı 2022 yılından beri elzem.

“100’DE 100 FIRSATÇILIK” DİYE BUNA DENİR

Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti, 14/28 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi sebebiyle ticareti zora sokma pahasına bu ihtiyaç görmezden geldi.

500’lük ve 1.000’lik banknotların tedavülü 31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimi’nin akabine tehir edildi.

Ancak madenî parada esnafın tahammülü kalmamıştı. Hazır Cumhuriyet’in 100’üncü yıldönümü kutlanırken, “hatıra” ambalajında madenî para tedavülü kaçırılır mı hiç!

Hükûmet hem hatıra para taleplerine cevap verdi hem de 100 milyon adet madenî 5 TL’yi tedavüle çıkardı. Darphane Genel Müdürlüğü paranın tedavülü için 29 Ekim 2023’ü rastgele seçmedi.


 

Dikkatten kaçan soru şu: Hatıra para ise niye değişim aracı olarak kullanılıyor? 100 milyon adet hatıra para basılır mı?

Hatıra para reğilse niye hatıra para diye takdim edildi? Olgunun değil, algının hüküm sürdüğü Türkiye’de sofistike bir sebep-netice aramaya lüzum yok.

Enflasyon patlaması yüzünden madenî para dünden lazımdı, amma velakin “Paradan attıkları altı sıfırdan birini geri getirdiler” denilecekti. Muhalefete böyle bir koz vermemek için hep bir fırsat kollandı.

O fırsat 100 yılda bir gelirdi, o da AKP’ye kısmet oldu. Cumhuriyet’in 100’üncü yılı coşkusunun arasında kaynayıp giderse muhalefet bile alkışlayacaktı.

HAZIR BAŞLAMIŞKEN BANKNOT DA BASILSIN

Nitekim öyle oldu. Haberlerde “100 yıl temalı 5 Türk Lirası” başlıklarının altında sekiz köşeli Selçuk yıldızına methiyeler diziliyor.

AKP’nin “Türkiye Yüzyılı” sloganının paranın üzerinde ne işe olduğunu dahi sorgulayan bir elin parmakları kadar.

İşin özü yüzde 100 fırsatçılık. 100’üncü yıl hatırası” ambalajında emisyon hacmini bir günde 500 milyon TL artırmak kimin aklına gelirdi.

“Yüzde 100 enflasyon hatırası” denilecek parayı tedavüle çıkaran hükûmet alkışlanıyorsa devamı da getirilebilir.

Mesela Türkiye Yüzyılı’nın müjdecisi olarak hem 500’lük hem de 1.000’lik banknot bile basılabilir.

Öyle 1 Nisan 2024 tarihini beklemeye lüzum yok.

Hazır kitle kıvamını bulmuşken, “rasyonel ve tahmin edilebilir” bir model vadeden Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek mehter marşı eşliğinde karşılıksız para basma faaliyetine hız verebilir…

—————————————

İletişim için:

https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Twitter: @turhanbozkurTV

https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

e-posta: [email protected]

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com