Kronos günler önce duyurmuştu: Motorin 17 TL olacak

Sadece benzin fiyatını artırmaya hazırlanan akaryakıt dağıtım şirketleri Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeye başladığı gün listeye motorine de dahil etti. Kronos'un dün "İşte rekor zammın tarihi belli oldu" başlıklı haberinde ayrıntılarına yer verdiği zam hazırlığına bugün savaş ayarı geldi. Akaryakıt fiyatları cep yakacak.

KRONOS 24 Şubat 2022 EKONOMİ

Akaryakıtta zam bombardımanı bitmek bilmiyor. Akaryakıt satışları düşerken, istasyonların da zor durumda olduğu belirtiliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi piyasaları vurdu. Petrolün varil fiyatı 8 yıl sonra 100 dolar eşiğini geçerek, 105 dolara kadar tırmandı. Dolar/TL kuru ise 14,60 TL’ye kadar yükseldi. Döviz kurları ve petrol fiyatındaki artış akaryakıtta zam bombardımanına yol açacak.

26 Şubat Cumartesi günü saat 00.01’den itibaren geçerli olmak üzere benzine asgari 51 kuruş olarak planlanmıştı. Ancak Rusya-Ukrayna Savaşı’nın patlak vermesi sebebiyle zam yola çıkmadan zamlandı.

Kronos’un konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, aynı tarihte benzinin litre fiyatı 1,61 TL artırılacak.

BENZİNLE BİRLİKTE MOTORİNE REKOR ZAM 

Zamlı tarifenin resmiyet kazanması hâlinde İstanbul’un Avrupa yakasında 15,15 TL’den satılan benzinin litre fiyatı 16,76  TL’ye yükselecek. Ankara’da ise 1 litre benzin için 15,24 TL’den 16,85  TL’ye çıkacak.

1 Mart Salı gününden itibaren motorine de zam hazırlığı vardı. Ancak ana dağıtım şirketleri zammı 3 gün öne çekti. 70 kuruş olarak planlanan zam tutarı da 1,50 TL’ye çıkarıldı.

Dolar/TL kuru 14 TL üzerinde kalırsa ve petrolde yükseliş devam ederse 1 litre motorinin pompa fiyatı İstanbul’un Avrupa yakasında 15,50 TL’den 17 TL’ye fırlayacak. Motorin Ankara’da ise 17,07 TL’den satılacak.

EPDK AKARYAKITÇILARA “ZAM YAPMAYIN” TELKİNİNDE Mİ BULUNDU

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkililerinin Koç Holding’in iştiraki Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) ile ana dağıtım şirketlerinin idarecileri ile telefon görüşmesi yaptığı iddia edildi.

Görüşmelerde şirketlere “Zammı birkaç haftaya yaymanız mümkün mü?” sorusunun yöneltildiği kaydedildi.


 

Ancak Kronos’un görüştü bir akaryakıt dağıtım şirketi yöneticisi, sektörün Rusya-Ukrayna krizinden en az hasarla çıkması için bilgi alışverişinde bulunduklarını ve zam hakkında herhangi bir telkinde bulunulmadığını belirtti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com