Zamlar cezaevlerini de vurdu: Mahpus yoksulluğu derinleşiyor

Türkiye'deki hayat pahalılığı cezaevlerindeki mahpusları da derinden vurdu. Elektrik faturalarının yükselmesi, kantin fiyatlarının uçması sonucu mahpuslar temel ihtiyaçlarını gideremiyor. Uzmanlar, mahpus yoksulluğunun giderek arttığına dikkat çekiyor.

KRONOS 15 Mart 2022 GÜNDEM

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizle birlikte derinleşen yoksulluk cezaevlerindeki mahpusları daha çok vurdu. Elektriğe yapılan yüksek zamlar nedeniyle cezaevlerindeki mahpus yoksulluğunu artırdı. Aydınlanma dışında hücrelerdeki priz kullanımının ücretini mahpuslar ödüyor.

Mahpuslar hapishanede ped, kağıt, kalem, bardak, sabun, şampuan, iç çamaşırı, temizlik malzemesi gibi kişisel ihtiyaçlarını ve günlük yemek dışında yemek istedikleri gıdaları hapishane kantininden ücretiyle alabiliyor.

Ayrıca kullandıkları elektriğin de faturasını ödüyorlar, mektup yollamak için PTT ücreti veriyorlar. Kişisel hesaplarına dışarıdan yatırılan paraların karşılığı olarak kendilerine harcamalarda kullanılmak üzere hesap kartı veriliyor. Harcamalarını bu hesap kartıyla yapıyorlar.

Hücrelerinde kullandıkları televizyon, buzdolabı, semaver, şifonyer, kettle, radyo gibi ihtiyaçlarını da yine ücretini ödeyerek satın alıyorlar.

MAHPUS YOKSULLUĞU ARTIYOR

Hapishanelerdeki hak ihlallerini aylık ve yıllık olarak raporlayan Ceza İnfaz Sisteminde Sivil toplum Derneği’nin (CİSST) Savunuculuk Koordinatörü Berivan Korkut, son dönemde artan bir mahpus yoksulluğu ile karşı karşıya olduklarına dikkat çekti.

Bianet’e konuşan Korkut, “Tutuklu ve hükümlülerin büyük çoğunluğunun ailesi düşük gelir düzeyi grubunda. Ağırlaşan ekonomik krizle birlikte milyonlarca insanın geliri açlık sınırı altında kaldı, mahpus aileleri de bu derin yoksulluğu yaşıyor. Hatta derneğe ulaşan birçok durumda mahpus ailelerinin yaşamlarını sürdürmekte zorlandığını görüyoruz” dedi.

ELEKTRİK FATURALARINI DA ÖDÜYORLAR

“Kendi hayatlarını sürdürmekte zorlanan mahpus aileleri, mahpusların da hapishanedeki neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılamak gibi bir yükümlülüğe sahip” diyen Korkut, bu yükümlülüklerden birinin de giderek artan elektrik faturaları olduğunu belirtti.

SİGARA BİLE ALAMIYORLAR

Berivan Korkut, “dışarıda” derin yoksulluk içerisinde olan ailelerin, temizlik malzemesi, faturalar, elektrikli eşyalar gibi ihtiyaçları karşılayamaz olduğunu söyledi ve şunlara dikkat çekti:

“Artık mahpusların sigarasını bile alamıyorlar. Zaten hapishanede lüks tüketim gibi bir durum söz konusu değil. Kullanabilecekleri elektrikli aletler kısıtlı: Buzdolabı, semaver, kettle, televizyon.”

Su başta olmak üzere temel ihtiyaçların mahpuslara ücretsiz sağlanması için kampanya başlattıklarını hatırlatan Korkut, “Diş fırçalamak, banyo yapmak, temiz bir mekânda yaşamak temel, insani ihtiyaçlardır. Ancak talebimiz asgari ihtiyaçları kapsamasına rağmen geri dönüş alamadık” diye konuştu.


‘ELEKTRİK FATURASI İÇİN LİMİT OLMALI’

Korkut, elektrik faturasıyla ilgili şu çözüm önerisinde bulundu:

“En azından aydınlatmanın yanı sıra diğer kullanım ücretleri için asgari bir limit belirlenir ve bu limit aşıldığında ödeme istenebilir. Ki zaten mahpusun kullanabileceği elektrik de sınırlı. Şu anki duruma mahpusun çay yapamaması, buzdolabını kullanamaması gündemde. Bu yönde bir adım mutlaka atılmalı. Elektrik de temizlik malzemesi gibi onurlu bir yaşam sürdürmek için temel ihtiyaçlardan biri.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com