Zamlar kahvenin tadını kaçırdı: Nohut içmeyin uyarısı

Zam furyasından kahve de nasibini aldı. Uzmanlar fiyatı pahalanan kahve yerine daha ucuza olsun diye kavrulmuş nohut satılabileceğini belirtiyor.

KRONOS 23 Aralık 2021 EKONOMİ

Kahve fiyatları, sene başından bu yana yüzde 90 civarında arttı. Fiyatlar  10 yılın zirvesine ulaştı. Hal böyle olunca bazı uyanıkların kaheye kavrulmuş nohut katarak sattığı iddia edildi.

KÜNYESİNE BAKILMALI

Uzmanlar, standart fiyatların çok altında satılan kahvelerde kavrulmuş nohut olabileceği konusunda tüketicilere uyarılarda bulundu. kahve uzmanı Yunus Çakmak, piyasa ortalamasının altında satılan kahvelerde kavrulmuş nohut olabileceğine dikkati çekti.

Çakmak kahve künyelerinde kahvenin ne zaman toplandığı ve kavrulduğunun yazıldığını hatırlatarak vatandaşların kahvelerin künyelerine bakmaları tavsiyesinde bulundu.

FİYATI 140-180 BANDINDA

Karar’ın aktardığına göre ideal bir Türk kahvesinin şu anda 140-180 lira arasında olduğunu ifade eden Çakmak, “Nitelikli Türk kahvesi kullanılacağı zaman fiyat 250-300 lira bandında. Filtre kahvede ideal içilebilir kahvenin fiyatı ise 200-300 lira arasında. Espresso da aynı şekilde 200-350 liraya kadar artabiliyor. Bu söylediklerim içilebilir kahve. 85 üstü puan alan kahvelerde 500-1000 lira arasında fiyatlar var” diye konuştu.

60 TL’YE KAHVE OLMAZ

Çakmak, gıda hilesinin kahve içine kavrulmuş nohut eklenerek yapılabildiğini ifade ederek, şu bilgileri paylaştı: “Geçen gün bir müşterinin vasıtasıyla başka bir müşteri beni arayarak kahve almak istediğini söyledi. ‘Türk kahvesi ne kadar?’ diye sordu. Ben de ‘140 lira’ dedim. İstanbul’da içilebilir bir Türk kahvesi bu. Daha sonra ‘Ben bugün 60 liraya kahve aldım’ dedi. ‘Nasıl olur? O kahveye bakabilir miyim?’ diye sordum, getirdi, kahveye baktım. Kahve tadı gelmiyor ama nötr tatlar çok fazla geliyor. Daha sonra kahveyi öğütülmüş olarak getirdi. Kahveyi sererek inceledim, bir tat geliyor.”

İÇİNE NOHUT ATILMIŞ

Öakmak, “Bir arkadaşımı çağırdım ve kahvenin 12-13 kere tadımını yaptıktan sonra marketten nohut aldım ve kavurdum. Nohutla beraber karıştırıp aynı oranı buldum. Nohutun kilosu 9 lira. Şu anda çiğ kahve, Brezilya, Türk kahvesinin çekirdeğinin en uygun fiyatı 100-105 lira arasında.” ddi.

“Bu paraya aldığınız kahveyi kavuruyorsunuz, ortalama yüzde 13 firesi var. Personel maliyetleri, elektrik, su, doğalgazı koyduğunuz zaman bu kahve size yüzde 30 oranında bir maliyetle yansıyor.” diyen Çakmak, “Yani bu kahveyi 60 liraya satmanız imkansız ama içine nohut koyduğunuz zaman oluyor. Kahve firması kahveye nohut koymuş. Tabii firmanın ismini öğrenemedik.”


 

KAHVE ÇEKİRDEK OLARAK ALINMALI

“Kahve ucuz diye kesinlikle almasınlar” uyarısında bulunan Çakmak, gerçek kahvecilerin taze hasattan kahve yaptığını söyledi. Vatandaşların ideal, kaliteli bir kahve için daima kahve uzmanlarıyla irtibat halinde olması ve kahveyi çekirdek olarak alması gerektiğini dile getiren Çakmak, aktarlardan ya da kahve firmalarından değirmen alınarak öğütülmesi önerisinde bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com