Zehirli Balon Balığı avlayana 5 TL ödül

En zehirli balık türlerinden biri olarak gösterilen Balon Balığı'na ödüllü av dönemi başlıyor. Tarım Bakanlığı, Balon Balığı başına 5 lira ödül verecek.

KRONOS 04 Mayıs 2021 EKONOMİ

Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’de sıkça görülen ve çok zehirli olan Balon Balığı’na karşı sürek avı başlıyor.

4 Mayıs 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre zehirli Balon Balığı başına 5  TL ödül verilecek. Kararda, “Balon Balığı avcılığının desteklenmesi Hakkında Karar’ın yürürlüğe konulmasına, 5488 sayılı Tarım Kanunun 19’ncu maddesi gereğince karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, Balon Balığı’nın Türkiye karasularına uygun bir tür olmadığını belirterek, şu ifadeleri kullanmıştı: “Ancak çeşitli şekildeki deniz taşıma araçlarıyla geldiğini görüyoruz.”

ZEHRİ DERİSİNDE VE KARACİĞERİNDE

Aydın, 7 Ocak 2021’de Demirören Haber Ajansı’na (DHA) verdiği mülakatta Balon Balığı’nın içinde “tetrodotoksin” isimli son derece zehirli bir madde bulunduğuna dikkati çekmişti: “İçinde yer alan iki toplu iğne başı kadar zehir miktarı bir insanı öldürmeye yeterli.”

nlarda tüketildiğini anlatan Prof. Dr. Ahmet Aydın, “Bunu tüketecek kişilerin bilinçli ve bu işin uzmanı olması gerekiyor. Japonya’da bunu pişiren bazı restoranların olduğunu biliyoruz. Ancak bunu hazırlayanlar o kadar uzman ki dolayısıyla gelişigüzel bunu tüketmek alınacak bir risk değil. Özellikle bu balığın neresi zehirli dersek; derisinin zehirli olduğunu söyleyebiliriz. Zehri derisinde, yumurtalıklarında, üreme organlarında, karaciğerinde bulunuyor.” diye konuşmuştu.


 

“BALON BALIĞI ZEHRİNİN PANZEHİRİ YOK”

Balığın içindeki zehrin etkisini çok hızlı gösterdiğini belirten Prof. Dr. Aydın şunları dile getirmişti:

* Etkisini çok hızlı gösteriyor. Özellikle tüketildikten sonraki ilk bir saatin içerisinde mutlaka belirti veriyor. Belirtisi ise ağızda bir yanma hissi, metalik tat, terleme olur.

* Akabinde ise bulantı ve kusma görülüyor. Bu belirtiler görülmeye başlandığı anda kişinin balon balığı zehirlenmesi yaşadığını söyleyebiliriz. Çok özel bir zehir ve özellikle vücutta kasları felç ediyor.

* Kasları felç eden bir zehrin akciğerdeki solunum kaslarını felç etmesi insanların solunum yetmezliğinden ölümüne kadar yol açabiliyor. Hızlı müdahale çok önemli.

* Maalesef bazı zehirlenmelerde panzehir olur, ancak bunun panzehri şu an için yok. Bu yüzden acil servis ve hastanelerde kişinin vücudundan zehrin atılması gerekir.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com