Zeki Demirkubuz’dan Netflix’e Nuri Bilge Ceylan göndermesi

Son filmi Hayat için "Netflix'e gelmez" diyen yönetmen Zeki Demirkubuz, Kuru Otlar Üstüne filmi Netflix'te yayınlanan Nuri Bilge Ceylan göndermesinde bulundu: "Netflix’in kimlerin filmini alacağını biliyoruz."

KRONOS 07 Mart 2024 KÜLTÜR

Yönetmen Zeki Demirkubuz, son filmi Hayat’ın dijital platformlarda ne zaman yayınlanacağı sorusuna yanıt verirken Netflix’e Nuri Bilge Ceylan göndermesinde bulundu. “Netflix’e gelmez” diyen Demirkubuz, “Ama Netflix’in kimlerin filmini alacağını biliyoruz” dedi. Demirkubuz, kısa bir süre önce ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan ile yaşadığı polemikle gündeme gelmişti. Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes ödüllü son filmi Kuru Otlar Üstüne, geçtiğimiz günlerde Netflix’te yayınlamıştı.

Küçükçekmece Belediyesi ve Film Ofisi tarafından ilki düzenlenen, Sefaköy Kültür & Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Yönetmen Söyleşileri” etkinliğine Zeki Demirkubuz konuk oldu.

Demirkubuz, son filmi Hayat ile ilgili “Korsana veya dijital platformlara ne zaman düşecek?” sorusu üzerine “Korsana ne zamana düşeceği ben değil korsancıların becerisine bağlı. Dijital platformlara da birkaç ay içinde gelir, Netflix’e gelmez ama Netflix’in kimlerin filmini alacağını biliyoruz” dedi.

‘BÜYÜK EDEBİYAT YAZARLARINDAN BESLENİYORUM’

Uzun bir aradan sonra Hayat filmiyle yeniden beyazperye dönen Zeki Demirkubuz, senaryo yazma sürecini şu şekilde anlattı:

“Benim için bu bir yol, yöntem, metot meselesi değil. Son derece duygu serüvenlerine açık şekilde yazmaya çalışıyorum. Bu bir iş değil, teknik olarak öyle olsa da. Büyük yöntemler, matematik, kimyası falan yok. Ben böyle yapmıyorum. Duygumdan emin oluyorum. Yıllarca insan olarak biriktirdiğim meseleleri anlatmanın yolunu arıyorum. Bunun en etkileyicisi insan doğasının karanlık yüzü. Benim aşağı yukarı 12 filmimden bu çıkar: Akıldışılık. Bunların çoğu da felsefeciler, büyük edebiyat yazarlarından besleniyorum. Nietzsche ve Camus gibi. Bu çok özel bir şey gibi düşünmeyin. Birine mektup yazmak gibi…”

Sanat filmlerine yönelik eleştirilerde de bulunan Demirkubuz, “Artık sinemada masa başında tezgahlanan Ressam Bob gibi şu araya bilmem ne lazım diyerek, hesapla kitapla yapılan, duygudan uzak filmler günümüz insanını daha çok karşılıyor. Bunlar öz ve ateşten yoksun filmler. Sadece ticari anlamda değil, sanat filmlerinde de böyle olmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com