Zeki Demirkubuz’dan Nuri Bilge Ceylan’a sert yanıt: Adilik yapmasın…

Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan ile aralarında uzun bir süredir devam eden intihal tartışmasına ilişkin çok sert konuştu. Ceylan’ın “Aşağılık olan ben değilim” sözlerine tepki gösteren Demirkubuz, “Nuri Bilge Ceylan susacak, bir daha tek kelime etmeyecek. Adilik yapmasın” dedi.

KRONOS 27 Aralık 2023 KÜLTÜR

Türkiye’nin iki büyük film yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ile Zeki Demirkubuz arasında uzun yıllardır devam eden ‘intihal’ tartışması devam ediyor. Ceylan’In kısa bir süre önce yayımlanan kitabındaki iddialarına canlı yayında yanıt veren Demirkubuz çok sert ifadeler kullandı.

Habertürk’te canlı yayına katılan Demirkubuz, programın sunucusu Haluk Mertbey’in “Bu polemikte 3 filmin adı geçiyor. Bunlardan ilki Yılmaz Güney’in çekmiş olduğu Baba filmi. Nuri Bilge Ceylan’la ‘Baba’ filmini konuştunuz mu?” sorusuna yanıt verdi.

Demirkubuz Yılmaz Güney’in Baba filmiyle ilgili “çalıntı senaryo” iddialarına ilişkin soruya, “Ülkenin dünya çapındaki tek yönetmenin bu durumlara düşmüş olması utanç verici. Bunu neden yaptı bilmiyorum. 15 yıl sonra neden böyle bir şey yaptı, anlamıyorum. Benim tanıdığım Nuri Bilge’yle ilgili arkasında mutlaka bir hesap vardır” diye yanıt verdi.

Ceylan’ın bir kültür sanat yayınında sinema yazarı Tunca Arslan’a Baba filmini izlemediğini söylediğini kaydeden Demirkubuz, “Kendisine filmi ben verdim. Daha sonra üzerine konuştuk” diyerek Ceylan’ı yalanladı.

Demirkubuz, Üç Maymun filmiyle ilgili “Üç Maymun’u izlemedim. İma mima falan demiş. Adilik yapmasın. Çünkü ben ima etmem, bir şey varsa çat çat söylerim” ifadesini kullandı.

“2006’DAN BERİ KÜS’ 

Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan’ın “Önemsiz bir sebepten dolayı kendisiyle konuşmamaya başladık” şeklindeki sözlerini de değerlendirdi ve “Neymiş o önemsiz sebep? Ben Yeraltı’yı 2012’de çektim. Kendisi bana 2006 Ekim’inden beri küs” dedi.

‘DİŞİNİ SIKACAK, TEK KELİME ETMEYECEK’ 

Ceylan’ın kendisine ait senaryoları okuduğunu savunan Demirkubuz, “Ben onun bir tane senaryosunu okumadım. Nuri Bilge Ceylan susacak, dişini sıkacak ve bir daha tek kelime etmeyecek. Ederse, YouTube kanalı açarım, her gün düzenli yayın yaparım. Bu ülkenin en sevdiği şey unutmaktır. Her yaptığımız yanımıza kar kalmıyor. Biraz düşüneceksin” diye konuştu.

“Çıksın açıklasın neden küstüğünü. Ya da ben şimdi açıklayacağım. Çıksın cevap versin. 2006 yılında bir çiğlik yaptı ama şimdi bunu söylemeyeceğim. Çıt çıkarırsa o zaman teker teker anlatacağım hepsini.

Ben şu andaki durumu, insanlara dedikodu malzemesi olmayı düşünerek bir şey demedim sadece aramıza mesafe koydum. Zaten hiçbir zaman söylendiği gibi çok yakın arkadaş değildik. Aç kalsam ekmek parası isteyeceğim biri değildi. Ama işte Semih Kaplanoğlu gibi, ya da başka arkadaşlar gibi görüştüğüm bir arkadaştı. Ama ben midem bulanınca uzaklaştım ama ilişkimiz kopmadı. İklimler’in kurgusu sırasında çok çiğ bir hareket yaptı. O onu çekti, ben Kader’i çektim. O sene Kader ağlarını Antalya Film Festivali’nde ördü; en iyi film ödülünü 300 bin liraya çıkardılar. 230 bin dolar… Dünyada eşi yok. Ödül töreninin açıklanacağı gün otelin lobisinde otururken bu geldi, böyle havalı havalı gevrek gevrek… Jüride de bir Cannes’dan bir lavuk var, bunun bir arkadaşı. Hatta orada bunun esprisi oldu, herhalde sinyal aldı bu ondan keyfi yerinde diye. Benimle de konuşuyor, geldi masamıza oturdu, sohbet ettik. Aynı akşam bunlar geldi yapımcısı, karısı, kendisi, tören sırasında önümüze oturdular, hiç konuşmadılar benimle… Ebru iki gün önce Kader’i izleyince allak bullak olduğunu söyledi, aramız iyiydi. Neyse geldiler, konuşmuyor. Arkasından seslendim de, bakmadı bile. Neyse vardır bir derdi dedim. İki tane ödül aldı, çıktı acayip küskün falan. Sonra her şeyin üstüne yemin ediyorum bir tane bile Kader’e şey yok… Bizim zaten bir beklentimiz de kalmadı. Tam böyle en iyi film ödülü açıklanmadan önce bu pat bayıldı. Gitti kaldırdılar, hatta ben de yardım etmeye çalıştım… Törenden sonra telefon ettim, iyi misin diye sormak için. Yapımcısı Zeynep Atakan çıktı telefona, iyi falan dedi, geçiştirdi. O günden itibaren benimle konuşmadı. Hatta bundan iki gün sonra Mis Sokak’ta başka bir yönetmen arkadaşla oturuyordu. Gittim yanına iyi misin diye, başını çevirdi. Bu nedir ya?.. Sen 2006’da bu gece başlamış bir şeyi 3 Maymun diye yutturuyorsun.”

“CANNES’IN MUHTARI MISIN SEN?”

“Sonra bir akrabasına, çok yakınındaki birine sordum. Bana, ‘Sen Cannes film festivalinin aleyhine konuşuyormuşsun. Zeynep duymuş, ona söylemiş. O yüzden küsmüş.’ dedi. Lan sen Cannes’ın muhtarı mısın, nesin sen? Sana ne? Yalana ihtiyacın olursa sürekli üretiyorsun…”

Demirkubuz ayrıca, “Nuri Bilge Ceylan’ın İklimler sonrası hiçbir filmini izlemedim. Kış Uykusu’nda bana gönderme yaptığı sahneyi gördüm. B*k gibi sahneydi. Daha iyi çeksin” dedi.

NE OLMUŞTU?

Nuri Bilge Ceylan’ın 2014’te Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandığı “Kış Uykusu” filminin kitabı geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Ceylan, kitapta “Üç Maymun” filmini Zeki Demirkubuz’un senaryosundan intilalle çektiği iddiasına yanıt vermişti. Zeki Demirkubuz’un gerçeği bildiğini belirten yönetmen “Öyle bir şey yok ama nedense öyle bir şey varmış gibi bir izlenim yaratmayı tercih ediyor. Bence çok ayıp ediyor. Bunca yıl arkadaşlık ettik, birbirimize ne yardımlar ettik sonuçta” ifadelerini kullanmıştı.

Ceylan konuyla ilgili değerlendirmesini “Yıllar sonra yaptığı bir söyleşide ‘Üç Maymun’ filmini seyretmediğini de söylemiş üstelik. İnsan izlemediğini iddia ettiği bir film için nasıl böyle şeyler ima eder? Bilmiyorum. Evet, aşağılanan ben oldum belki burada ama aşağılık olan kesinlikle ben değilim” sözleriyle bitirmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com