Zelenskiy’den “doğu cephesi” çıkışı: İnisiyatifi elimize almamız gerekiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, başkent Kiev'e gelen Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ile görüştü. Doğu cephesinde inisiyatifin Rusya'da olduğunu belirtti.

KRONOS 09 Mayıs 2024 DÜNYA

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Zelenskiy, temaslarda bulunmak üzere başkent Kiev’e gelen Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ile görüştü.

Görüşmede, cephe hattındaki durum, savunma desteği, Rusya’nın savaş planı, Ukrayna’nın Avrupa entegrasyonu ve Küresel Barış Zirvesi ele alındı.

Görüşmenin ardından taraflar ortak basın toplantısı düzenledi.

Zelenskiy, Ukrayna’ya verdiği destek için Metsola’ya teşekkür ederek, birinci derece Liyakat Nişanı sundu.

“HER DEVLETİN NET TUTUMUNA İHTİYACIMIZ VAR”

İsviçre’de haziranda yapılacak Küresel Barış Zirvesi’ne değinen Zelenskiy, Rusya’yı zirveyi aksatmaya çalışmakla suçladı.

Zelenskiy, “Bu nedenle her devletin, her liderin, her uluslararası kuruluşun, Küresel Barış Zirvesi’ne katılım ve ortak barış çabalarımızı destekleme konusunda kesinlikle net bir tutum sergilemesine ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

“ONLARI DURDURMAMIZ GEREKİYOR”

Haziranda müzakere çerçevesinin onaylanması ve Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne katılımı müzakerelerinin başlaması için gerekli tüm koşulları yerine getirdiklerini belirten Zelenskiy, doğu cephesinde durumun zor olduğunu söyledi.

Zelenskiy, “Silah tedarikinin artırılmasıyla Rusya’yı doğuda durdurabileceğiz. Şu anda orada inisiyatif onlarda. Bu bir sır değil. Onları durdurmamız, inisiyatifi elimize almamız gerekiyor. Bu ancak elimizde güçlü bir şey olduğunda yapılabilir.” diye konuştu.

Silah tedarikinin yapıldığını aktaran Zelenskiy, ancak bunun onaylanan miktarda olmadığını kaydetti.

Zelenskiy, gerekli miktarda yardımlar gelir gelmez Rusya’nın doğudaki inisiyatiflerini durduracaklarını vurguladı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com