Babacan’dan Erdoğan’a cevap: Merkez Bankası’nın 150 milyar dolar borcu var

DEVA lideri Babacan, Merkez Bankası'nın rezervlerinin 100 milyar dolara yaklaştığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cevap verdi. Babacan, "Merkez Bankası’nın şu anda piyasaya 150 milyar dolar borcu var, bunun karşısında elinde sadece 90 milyar dolarlık döviz ve altın varlığı var" dedi.

KRONOS 14 Haziran 2021 GÜNDEM

DEVA Partisi lideri Ali Babacan.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Taraflı cumhurbaşkanı göreve başlayıp akraba bakanı görevlendirdikten sonra Merkez Bankası’nın tam 130 milyar dolarlık döviz rezervini cayır cayır satarak şu anda eksi 60 milyar dolara indirdiler”dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde partisinin ilçe kongresine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası rezervinin 100 milyar dolara yaklaştığı yönündeki açıklamasına DEVA Partisi lideri Ali Babacan cevap verdi. Babacan, “Merkez Bankası’nın kasalarında 90 milyar dolar civarında döviz ve altın görünüyor ama onlar dışarıdan borç alınmış. Net olarak bakıldığında eksi 60 milyar dolara düşmüş. Merkez Bankası’nın 150 milyar dolar borcu var. Merkez Bankası bu hale düşürülür mü?” diye sordu.

‘HALKIN MORALİNİ HÜKÜMET BOZUYOR’

‘3Y ile başlayan parti 3Y ile gidecek gibi görünüyor.” diyen Babacan, şöyle devam etti:  “Gençler sosyal medyada paylaşım yapmaktan, yapılmış paylaşımı beğenmekten korkuyor. Türkiye baskı ve korkuyla yönetilen bir ülke haline geldi. Bizim kültürümüzde sabır var, ümit var. Yoksulluktan canına kıyma diye bir şey yok. Bu hükümet maalesef bunu da yaşatıyor. RTÜK yayın yasağı getirdi; ‘Televizyonlar bu yoksulluk intiharları haberlerini yayınlayamaz, halkın morali bozuluyor’ dedi. Halkın moralini bozan televizyon değil, hükümetin kendisi.”


‘DÖVİZ REZERVLERİNİ CAYIR CAYIR SATTILAR’

“Taraflı cumhurbaşkanı göreve başlayıp akraba bakanı görevlendirdikten sonra Merkez Bankası’nın tam 130 milyar dolarlık döviz rezervini cayır cayır satarak şu anda eksi 60 milyar dolara indirdiler.” diyen Babacan, şunları söyledi:”Merkez Bankası’nın kasalarında 90 milyar dolar civarında döviz ve altın görünüyor ama onlar dışarıdan borç alınmış. Hatta dışarıdan alınanın da 60 milyar doları da satılmış, onun için eksi 60’a düşmüş.

Merkez Bankası’nın şu anda piyasaya 150 milyar dolar borcu var, bunun karşısında elinde sadece 90 milyar dolarlık döviz ve altın varlığı var. Bir ülkenin Merkez Bankası bu hale düşürülür mü? Yazık günah değil mi? Sizin döviz rezerviniz eksiye düşünce döviz kurlarını kontrol edebilecek herhangi bir güç elinizde kalmıyor. 2018 haziranından bu yana üç ciddi kur krizi yaşadık.”

‘İKİ YILDA ÇARCUR ETTİLER’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın”Merkez Bankası’nın rezervinin ne olduğu sorulur mu?” şeklindeki ifadesini eleştiren Babacan, “Tabii sorulur. Biz onu damla damla biriktirdik. Bu milletin ihracatçısının, üretip ihraç eden çiftçinin, turizm sektöründe çalışan garsonun, aşçının, işçinin alın teriydi. 27 milyardan alıp 136 milyar dolara çıkarttık. Yılların emeğidir. İki yılda çarçur ettiler. İçimiz cız ediyor. Gübre, ilaç, motorin tamamen döviz. Döviz kurunu kontrol edemiyorlar çünkü Merkez Bankası artık bağımsız değil. Hükümetin sürekli bilinçsiz müdahalesi var. Bunun sonucunda enflasyonu da döviz kurlarını da kontrol etme imkanı kalmadı.” diye konuştu.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com