Merkez Bankası krizinde çarpıcı iddia

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın babasına başkanlık katında oda tahsis ettiğine dair iddialar şu ana kadar tekzip edilmedi. Gözler Erdoğan'da.

KRONOS 22 Ocak 2024 EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın annesi ile babasına TCMB’de oda tahsis ettiğinin ortaya çıkması ile patlak veren skandalda gözler Saray’a çevrildi.

Gazeteci Seyhan Avşar, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın skandaldan rahatsız olduğunu aktardı.

ERDOĞAN, MEHMET ŞİMŞEK’E SKANDALI SORACAK

Saray’da üst düzey bir yetkiliye atıf yapan Avşar, “Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın bugün görevinin başına dönmesi bekleniyor.” dedi.

Erdoğan’a yakın kaynağın verdiği bilgiye göre, Erdoğan’ın skandala duyarsız kalması mümkün değil. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir araya gelip bir toplantı yapılacağı belirtiliyor. Aynı kaynak, “Ortaya atılan iddialar elbette araştırılmalı.” dedi.


 

Şahsi X (Twitter) hesabında krizin nasıl çözüleceğine dair ipuçlarına yer veren Avşar, “İlk etapta Erkan’a ciddi bir uyarı yapılacak. Çocuğunu ve ailesini iş yerine getirmemesi şeklinde telkinlerde bulunulacak.” ifadelerini kullandı.

“Bu uyarı karşısında Erkan kendi rızasıyla da bu görevi bırakmak isteyebilir.” diyen Avşar, Erkan’ın görevden affını talep etmemesi hâlinde nasıl bir yol takip edileceğini de aktardı.

“MUHTEMELEN SEÇİMDEN SONRA BAŞKAN DEĞİŞECEK”

Avşar şunları dile getirdi: “Şayet Erkan kendisi ayrılmazsa kulislerde ‘Dere geçerken at değiştirmek doğru olmaz’ diyenler ağırlıkta olduğu için muhtemel bir değişim için seçim sonrası beklenebilir.”

Erkan, Erdoğan tarafından 10 Haziran 2023 tarihinde Şahap Kavcıoğlu’nun yerine TCMB Başkanlığı’na tayin edilmişti.

Erkan’ın babası Erol Erkan’a başkanlık katında oda tahsis ettiği ve TCMB’de protokol görevlisi Büşra Bozkurt’un işten atılması için talimat verdiğine dair haberler Ankara’ya karıştırdı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com