TÜİK’ten TÜFE açıklaması: İki farklı veri sehven yayımlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verilerinde kurum içi bir çalışmanın "sehven" yayımlandığını, veri tabanına aylık "yüzde 0,89" yerine "yüzde 1,44" artış yansıtıldığını; konu hakkında inceleme başlatıldığını kaydetti.

KRONOS 04 Haziran 2021 EKONOMİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı tüketici fiyatları endeksinde (TÜFE) iki farklı sonuç açıkladığına dair iddialar üzerine açıklama yaptı. Kurum içi bir çalışmanın “sehven” yayımlandığını, veritabanına aylık “yüzde 0,89” yerine “yüzde 1,44” artış yansıtıldığı belirtilen açıklamada, konu hakkında inceleme başlatıldığı belirtildi.

TÜİK’ten yapılan açıklamada, “Etki analizi sonucunda bulunan ve sehven veri tabanına aktarılan aylık yüzde 1,44 değeri ile haber bülteninde yer alan aylık yüzde 0,89 değeri arasındaki fark, sepette yer alan maddelerin fiyatlarında haziran ayında hiçbir değişiklik olmaması durumunda takip eden aya aktarılacak katkı tahminini ifade etmektedir.” denildi.

AYNI GÜN İKİ FARKLI ENFLASYON VERİSİ

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kurum internet sayfamızda 3 Haziran 2021 tarihinde saat 10:00’da yayımlanan ‘Tüketici Fiyat Endeksi, Mayıs 2021’ haber bülteni de aynı şekilde kamuoyu ile paylaşılmıştır. Haber bülteni, bülten tabloları ve istatistiksel tablolarda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Fakat bülten tablolarından daha ayrıntılı ve bölge detayında verilerin yer aldığı MEDAS’a yüklenen veriler ile haber bülteninde yer alan veriler arasında tutarsızlık tespit edilmiştir.


 

“Yapılan incelemede; pandemi sebebiyle ülkemiz genelinde 2021 yılı mayıs ayında uygulanan tedbirlerin TÜFE üzerindeki etkilerini araştırmak ve literatürde ‘Aktarım Etkisi (Carry Over Effect)’ olarak geçen, enflasyonun takip eden aya aktarımını ölçmek amacıyla kurum içi yapılan analiz çalışması sonuçlarının MEDAS veri tabanına sehven aktarıldığı belirlenmiştir.

TÜFE İÇİN YÜZDE 1,44 SEHVEN GİRİLMİŞ

TÜFE hesaplamalarında ay genelinde oluşan ‘ortalama fiyatlar’ kullanılmakta iken, sehven veri tabanına atılan ve aktarım etkisini ölçmeyi amaçlayan çalışmada ise ‘son gözlenen fiyatlar’ (günlük fiyat derlenen maddeler için son gün fiyatı, haftalık fiyat derlenen maddeler için son hafta fiyatı, iki dönem fiyat derlenen maddeler için ikinci dönem fiyatı) kullanılmıştır.

Etki analizi sonucunda bulunan ve sehven veri tabanına aktarılan aylık yüzde 1,44 değeri ile haber bülteninde yer alan aylık yüzde 0,89 değeri arasındaki fark, sepette yer alan maddelerin fiyatlarında haziran ayında hiçbir değişiklik olmaması durumunda takip eden aya aktarılacak katkı tahminini ifade etmektedir.

Yaşanan aksaklığa ilişkin çok kısa bir süre içerisinde harekete geçilerek doğru veri MEDAS uygulamasına yüklenmiştir.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com