Alaattin Aktaş: Herkes biliyor ki fiyatlar artmaya devam edecek

Ekonomist Alaattin Aktaş: "Dezenflasyon kelimesiyle bilimsel bir hava vermeye çalıştıkları süreçte fiyatların gerileyeceği algısını yerleştirmeye çalışıyorlar. Oysa herkes biliyor ki fiyatlar artmaya devam edecek."

KRONOS 11 Haziran 2024 EKONOMİ

Hükümetin dezenflasyon sürecine girilmesiyle ilgili “En kötü günler geride kaldı” iddiasına ekonomistlerden tam tersi yönde açıklamalar geliyor. Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, “Dezenflasyon kelimesiyle bilimsel bir hava vermeye çalıştıkları süreçte fiyatların gerileyeceği algısını yerleştirmeye çalışıyorlar. Oysa herkes biliyor ki fiyatlar artmaya devam edecek” dedi.

Aktaş, “Yıllık enflasyon mayıs sonunda zirveye ulaşacaktı ve bu zaten aylardır biliniyordu. Ekonomi yönetimi de adeta dört gözle bu oranı bekliyordu. Bu yüksek oran açıklanmalı ve yıllık bazda düşüş sürecine girilmeliydi ki daha önce de zaman zaman dile getirilen o iddialı söylem gönül rahatlığıyla kullanılabilsin: “Enflasyonda en kötüsü geride kaldı.” Sonra bu söyleme bilimsel bir hava verecek o süslü kelimeyle sürecin adı kondu: “Dezenflasyon sürecine girdik.” Ama öyle bir söyleniyordu ki bu “dezenflasyon” kelimesi, sanki fiyatlar gerileyecekti. Oysa biliniyordu ki fiyatların gerileyeceği yoktu, zaten bu kelime o anlama da gelmiyordu. Yalnızca fiyat artış hızı düşecekti” yorumunu yaptı.

‘FİYATLARIN GERİLEYECEĞİ ALGISINI YERLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

2005- 2024 dönemini kapsayan son yirmi yılın verilerine dikkat çeken Aktaş, şunları sıraladı:

“Bu yirmi yıl ortalamasında (2024 yüzde 38’de kalırsa) yıllık ortalama enflasyon yüzde 18 düzeyinde.

Bu yılın gerçekleşme tahmini kaçtı, yüzde 38.

Peki yirmi yılın ortalaması kaç; yüzde 18.

Şu durumda yüzde 38, yüzde 18’den küçükse, evet “Enflasyonda en kötü geride kaldı” diyebiliriz! Bir kanıt yetmedi mi, devam edelim…

2005-2024 döneminin, yani yirmi yılın aralık aylarındaki TÜFE’nin ortalaması 514. (Bu yılın aralık ayını da yüzde 38’e göre hesaplıyorum.) Tüketici fiyat endeksini aylık rutin bir harcamanız sayabilirsiniz; aylık benzin paranız, bebeğinizin bez gideri, doğalgaz faturanız, sigara paranız…

Yani 2005-2024 döneminde yıl sonlarının ortalaması itibarıyla aylık 514 lira harcamışsınız.

Peki bu yılki artış yüzde 38’de kalsa bile aralık ayında ne harcayacaksınız; 2.566 lira!

Sizce de bir tuhaflık yok mu; yirmi yıl boyunca aylık 514 lira harcamışken, bu yıl 2.566 lira harcayacaksınız ve bu durum “kötünün geride kaldığı” anlamına gelecek, öyle mi?

Enflasyon yüzde 14’e ve yüzde 9’a düşse bile hele hele 2025 ve 2026’daki harcamanız… Yirmi yıl ortalamasında 514 lira olan harcama 2025’in aralık ayında 2.926 liraya, 2026’nın aralık ayında 3.189 liraya çıkacak.

Şimdi bizden bu 2 binli, 3 binli sayıların, harcamaların, yani endeksin, son yirmi yılın ortalaması olan 514’ten düşük olduğuna inanmamızı istiyorlar.

Çünkü dezenflasyon kelimesiyle bilimsel bir hava vermeye çalıştıkları süreçte fiyatların gerileyeceği algısını yerleştirmeye çalışıyorlar.

Oysa herkes biliyor ki fiyatlar artmaya devam edecek.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com