Fiyatlar uçtu, doğalgaz ve elektrik krizi kapıda

Fransız kamu kuruluşu Engie SA'nın analitik birimi EnergyScan'in başkanı Julien Hoarau, "Sorun henüz başlamadı bile. Avrupa çok sert bir kışla karşı karşıya kalacak." dedi. Hollanda'da işlem gören Avrupa doğalgaz vadeli işlemleri, İngiltere fiyatlarında olduğu gibi 6 Eylül Pazartesi günü rekor seviyeye yükseldi.

KRONOS 07 Eylül 2021 EKONOMİ

Yeni tip koronovirüs (Covid-19) salgını sebebiyle evlerinden çalışanların ofislere dönmeye hazırlandığı şu sıralarda enerji maliyetlerinin katlanması hem hükûmetleri hem de şirketleri kara kara düşündürüyor.

Gaz arzı sıkıntısı ile karşı karşıya gelen ülkelerde işletmeler yeniden açılırken, talebin artması İngiltere’den Almanya’ya elektrik üretme maliyetini artırıyor.

Gübreden çeliğe kadar enerji tüketiminin fazla olduğu sektörlerde üretimin kısılabileceği belirtilirken, yükselen fiyatlar enflasyonu körüklüyor ve ekonomik toparlanmayı tehdit ediyor.

Tüketiciler için fiyatlar yükseltilirken, gıdadan nakliye maliyetlerine kadar her şeyin fiyatı artıyor, bu da enerji geçişi için destek toplamaya çalışan politikacılar için bir baş ağrısı olarak görülüyor.

AVRUPA ÇOK SERT BİR KIŞLA KARŞI KARŞIYA

Fransız kamu kuruluşu Engie SA’nın analitik birimi EnergyScan’in başkanı Julien Hoarau, “Sorun henüz başlamadı bile. Avrupa çok sert bir kışla karşı karşıya kalacak.” diye konuştu.

Hollanda’da işlem gören Avrupa doğalgaz vadeli işlemleri, İngiltere fiyatlarında olduğu gibi 6 Eylül Pazartesi günü rekor seviyeye yükseldi.

İngiltere’de kısa vadeli elektrik de tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı, çünkü Avrupa’nın en büyük elektrik piyasası olan Almanya’daki yıl öncesi kontrat da rekor kırdı.

Sıcak hava ve düşük rüzgâr hızları yenilenebilir enerji üretimini engellerken, fosil yakıtla çalışan üretimin kullanımını artırıyor ve bu yıl Avrupa’da kömür fiyatını yüzde 70’ten fazla artırıyor.

DOĞALGAZ KRİZİ DE KAPIDA

Avrupa, sert bir kıştan sonra depolama alanlarının tükenmesinin ardından bir gaz kriziyle karşı karşıya kalabilir. Asya’nın, Avrupa’ya gidebilecek sıvılaştırılmış doğalgazını topladığı bir zamanda, en iyi tedarikçi Rusya’nın akışları sınırlandırmasıyla sorun giderek büyüyor.

Hollanda’daki dev Groningen gaz sahasının muhtemelen planlanandan üç yıl önce kapanmasıyla yerel üretim de düşüşte. Gaz fiyatları o kadar yüksek ki ham petrol nadir görülen bir primle işlem görüyor.

ALMANYA ENFLASYONU 13 YILIN ZİRVESİNDE

Yükselen enerji fiyatları Alman enflasyonunu şimdiden 2008’den bu yana en yüksek seviyesine gönderdi. Fiyatlar ağustosta Avrupa Merkez Bankası’nın Euro Bölgesi için hedeflediği yüzde 2’lik oranın üzerinde yüzde 3,4 arttı.

İtalyan kamu hizmeti devi Enel SpA ve Avusturya’nın petrol ve gaz devi OMV AG’nin enerji yöneticileri “kış çetin geçecek”  uyarısında bulundu. Citigroup Inc.’e göre, Avrupa’daki gaz ve elektrik fiyatları, Avrupalı perakende tüketicilerinin ortalama çift yakıtlı elektrik faturasında yüzde 20’lik bir artışa dönüşebilir.

İngiltere’deki Electricite de France SA’dan EON SE’ye kadar olan kamu hizmetleri, yurt içi oranları şimdiden artırdı. İngiltere elektrik piyasası şimdiden gerginlik belirtileri gösteriyor ve hava henüz soğumadı bile.


 

Bloomberg’in haberine göre şebeke operatörü National Grid Plc, durumun yönetilebilir olduğu konusunda piyasaya güvence verirken, bu kış yedek arz yastığının geçen yıla göre daha küçük olacağını kabul etti.

Daha yüksek gaz fiyatları, kömür üretimini daha kârlı hale getirerek, emisyonları karşılamak için gereken karbon izinlerinin maliyetini artırıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com