Merkez Bankası “diğer” 96,5 milyar TL’yi nereye harcadı?

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, Merkez Bankası'nın (TCMB) 96,5 milyar liralık büyüklüğe sahip bir kalemi “diğer” başlığı altında örtbas ettiğini belirtti.

KRONOS 12 Mayıs 2021 EKONOMİ

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun 2020 yılı için 43 milyar lira olarak açıkladığı kârın 80 milyar liraya ulaşmamasına 96,5 milyar lira tutarındaki “diğer” kalemindeki artışın sebep olduğunu söyledi.

Faiz dışı giderler 2019’da 36,5 milyar TL iken, 2020 yılında 141,9 milyar TL’ye yükselmişti. Bingöl’e göre artışta en önemli pay “yabancı para ve altın alım satım zararı” (39 milyar TL) ile ayrıntısına ulaşılamayan 27,2 milyar TL’den 96,5 milyar TL’ye çıkan “diğer” kalemi belirleyici oldu.


 

“Bu kalemdeki yüzde 254,7’lik artış, net faiz dışı gelir/gider rakamını 35-40 milyar TL’den 286 milyon TL’ye düşürmüştür.” diyen Bingöl, “TCMB’nin kârlılık rakamı ile övünenlere sormak hakkımız.” diyerek bazı sorular yöneltti.

Dr. Bingöl, Kavcıoğlu’nun 23 Nisan’da düzenlediği toplantıda kârla övünmesini garipsediğini de belirterek, bu söylemin TCMB’nin kendi yayınlarındaki “TCMB’nin kâr etmek gibi bir amacı bulunmamaktadır” ifadesiyle çeliştiğine dikkat çekti. Bingöl, “1211 sayılı TCMB Kanunu’nun 4. maddesine göre, bankanın temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır” dedi.

MERKEZ BANKASI’NIN BİLANÇOSU ŞEFFAFLIĞA AYKIRI

Bingöl, Sözcü’ye verdiği mülakatta şu TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na şu soruları yöneltti:

1) Net faiz dışı gelir/gider rakamını 286 milyona indiren işlem ve faaliyetler nelerdir?

2) TCMB, faiz dışı giderlerindeki “yabancı para ve altın alım satım zararı” ile “diğer” kalemlerindeki inanılmaz artışları nasıl izah ediyor?

3) 96,5 milyar liralık büyüklüğe sahip bir rakamın “diğer” başlığı ile sunulması, muhasebe ilkelerine, bağımsız denetim standartlarına ve TCMB’nin veri şeffaflığına uymakta mıdır? Bu kalemin ayrıntıları açıklanacak mı?

4) 40 milyar lira daha düşük kâr elde etmede sorumlu var ise hesap verecek mi?

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com