Venezuela’ya kahve kıyağı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti buğday ve mısır gibi tahılların Gümrük Vergisi'nden sonra bazı ülkelerden ithal edilecek kahvenin vergisini sıfırladı.

KRONOS 01 Ekim 2021 EKONOMİ

İstanbul Mısır Çarşısı’nda kahve fiyatlarının son iki ayda yüzde 100’e yakın artarken, hükûmet kahve ithalatından alınan vergileri düşürdü.

bazı gümrük vergilerinde değişiklik yapıldı. Karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 1 Ekim 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı.

Kahve ithalatının Gümrük Vergisi Avrupa Birliği (AB) için yüzde 19,5’ten yüzde 15’e indirilirken, Gürcistan, Bosna Hersek, Güney Kore, Malezya için sıfırlandı.

Kahve ithalatının Gümrük Vergisi, Venezuela için yüzde 6,5’ten yüzde sıfıra indirildi. Singapur için yüzde 19,5’ten yüzde 4,8’e çekildi.

D-8 ülkeleri için yüzde 19,5’ten yüzde 10’a, diğer ülkeler için de yüzde 19,5’ten yüzde 17’ye indirildi. Listede AB sütunundan çıkarılan İsviçre ve Lihtenştayn için bu gümrük vergisi yüzde 11 olarak uygulanacak.

VENEZUELA’DAN İTHAL EDİLEN TARIM ÜRÜNLERİNİN VERGİSİ DÜŞTÜ

Tarım ürünlerinden elde edilen etil alkolün AB’den ithal edilenlerinin gümrük vergisi sıfırdan yüzde 50’ye çıkarıldı.

Söz konusu oran Güney Kore, Malezya, Singapur, D-8 ülkeleri ve diğer ülkelerden yapılan bu kapsamdaki ithalat için yüzde 70, Gürcistan, Bosna Hersek ve Kosava için sıfır, Venezuela için ise yüzde 35 olarak belirlendi.

Norveç ve İzlanda’dan yapılan ithalata da AB ile aynı oran uygulanacak. Aynı kararla, ithalat rejimi kararının (II) ve (III) sayılı tarım ve işlenmiş tarım ürünlerinin ithalatında gümrük vergilerini belirleyen listelerinin dip notlarında da değişiklikler yapıldı.


 

İhracat rejimi kararı (I) sayılı listede, gümrük vergileri Avrupa Birliği (AB) ile birlikte belirlenen, İzlanda, Lihtenştayn Norveç ve İsviçre’den oluşan EFTA ülkeleri ile Faroe Adaları AB ile aynı sütundan çıkarıldı.

EFTA ülkeleri ve F.ADA’nın gümrük vergileri listelerde dip not olarak düzenlendi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com