Tarihî düello: O kadim dostunuz Mehmet Uçum devreye girdi

Ali Koç ile Aziz Yıldırım canlı yayına çıkıp tartıştı. Koç, Aziz Yıldırım'a "Doğradı hakemler bizi. Siz o zaman herhalde maçları seyretmiyordunuz, seyretseydiniz bir kafa gösterirdiniz. O kadim dostunuz Mehmet Uçum devreye girdi" dedi. İşte ikili arasındaki diyaloglar...

KRONOS 09 Haziran 2024 SPOR

Fenerbahçe başkan adayları Aziz Yıldırım ile Ali Koç canlı yayında karşı karşıya geldi. İkili, Aziz Yıldırım’ın başkanlığı döneminde tutuklanmasından bugüne kadar yaşanan süreçteki anlaşmazlıkları, kırgınlıkları konuştu.

Habertürk ekranlarında Ahmet Selim Kul moderatörlüğünde gerçekleşen tartışmaya iki isim, Aziz Yıldırım’ın ısrarı üzerine programa öpüşerek başladı.

Canlı yayındaki tartışmada, geçtiğimiz günlerde Ali Koç’u hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saray’daki başdanışmanı Mehmet Uçum’un da adı geçti. Ali Koç, Aziz Yıldırım’a “Siz de şampiyon olamamıştınız. Sizin borçlanarak aldığınız gayrımenkulleri, temlik olarak UEFA’ya, TFF’ye veremiyoruz, harcama limitlerimiz artsın diye. İlk 2 sene hatalar, kadro mühendisliği, hoca tercihi. Ama ikinci senede bile 22. haftada şampiyonluğun en büyük adayı bizdik, ondan sonraki 7 hafta boyunca 21 puanın sadece 3’ünü alabildik. Doğradı hakemler bizi. Siz o zaman herhalde maçları seyretmiyordunuz, seyretseydiniz bir kafa gösterirdiniz. O kadim dostunuz Mehmet Uçum devreye girdi” dedi. Aziz Yıldırım buna karşılık olarak, “Senin dostun değil mi?” diye sordu. Ali Koç da “Benim dostum hiç değil” yanıtını verdi.

İki isim arasındaki tartışmada öne çıkan diyaloglar şöyle:

Ali Koç: Öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Son dakika başkan beni aradı. Allah’ın işi tanımadığım numarayı açmam. Sayın Başkan ‘kabul ediyorum çıkalım’ dedi. Ben FB TV istemiştim. Aziz Bey ‘ulusal kanala çıkalım, moderatörsüz yapalım’ dedi. Geç çıkmamızın sebebi benden kaynaklanıyor. Bir nikah vardı, bir de FB dernekleriyle tekne gezisi yapıyorduk. Kusura bakmayın. Öncelikle benim için memnuniyet verici durum. Uzundur bunu istiyordum. Kim kazanırsa kazansın, yarın Pazartesi sabahı kalktığımızda bir ve bütün Fenerbahçe’ye ihtiyacımız var. 20 yıl Aziz Bey, diğeri 6 yıl ben. Bu iki kişinin arasındaki kırgınlık, kızgınlık, ayrışma vs. bu camianın da bütünleşmesine, birleşmesine engel oluyor. Sosyal medyada biz Fenerbahçe’yi çıtır ediyoruz, görüş ayrılıklarından beri. Pazartesi sabahı bütün Fenerbahçelilerin güç birliği yapması lazım. Babamdan da örnek verdim ‘affedilmeyecek bir şey yok’ diye. 20 yıldır en çok sizin döneminizde, benim dönemimde de futbol mantığı ile anlatamayacağımız şeyler yaşadık. Kurşunlama, 3 Temmuz, şampiyonlukları son dakikada kaybetmek. Ve bu sene yaşadıklarımız. Camia kırılgan olduğu için Fenerbahçe’nin caydırıcılık gücü çok azaldı. Sayın Aziz Yıldırım ‘Siz beceremiyorsunuz’ düşüncesi içinde. 10 sene gelmeyen şampiyonluk, iki liderin birbiriyle ters düşmesi. Yarın Allah’ın izniyle seçim yapacağız. Akşam 6-7 gibi sonuçlar belli olur. Ben başkan olduğum takdirde sayın Aziz Yıldırım, istiyorsa destek olmak, amenna. Kendisi başkan olduktan sonra bizim yapabileceğimiz bir şey varsa geçmişi kapatırım. Ama iki tarafın da birbiri hakkında ciddi söylemleri oldu. Kendisiyle birlikte yöneticiydik, ondan önce dostluğumuz vardı. Sonra koptuk. Aramızda güven müessesesini tesis etmemiz lazım. Söylenmiş laflar var hatta ailelere kadar uzanan.

Sayın Başkanım birbirimize ne düşünürsek söyleyelim. Camia da bilgilensin, en sağlıklı kararı versin. 6 sene boyunca sayın başkan bir YDK’ya geldi, Şekip Bey’in seçildiği. Onun haricinde anlam veremediğimiz ölçüde kongreden bir gün önce basın toplantıları.

‘HALLAC-I MANSUR’U OKU ANLARSIN’

Aziz Yıldırım: Aliciğim 6 senedir iyi olan bir şey yok ki. Benim de son 4 senem kötü.

Ali Koç: Siz sadece futbol düşünüyorsunuz.

Aziz Yıldırım: Amatöre çekmeyin. Kurucusu benim. 1998’de ben verdim Forti Murat’la kadınları kurduk. Amatörlerle ilgili bir şey söylemiyorum. Burada bir tek futbol sıkıntılı.

Aliciğim sana bir şey tavsiye edeyim; Hallac-ı Mansur’u oku. Benim ne dediğimi anlarsın.

Ali Koç: Size mektup yolladım açmadınız.

Aziz Yıldırım: Açarız şimdi.

Ali Koç: Ne oldu da açıyorsunuz şimdi?

Aziz Yıldırım: Kendi hatalarını lütfen gör. 1 yıl hapis yatmışım, ‘gık’ dememişim. Benimle kimler pazarlığa geldi kabul etmedim. Çocuğumla Cannes’e gittim. Israrla bana ‘Türkiye’ye dönme’ demelerine rağmen ‘Ben Fenerbahçe Başkanıyım gitmem lazım,’ uçak tuttum geldim.

Ali Koç: Bütün Türkiye takdir etti.

Aziz Yıldırım: Uçağa bindim ve geldim. 6 ay yakalayabilir beni içeri atabilirlerdi. Yeniden yargılama çıktı, süreç devam etti.

Ali Koç: Çok badireler atlattık, en kötüsünü siz atlattınız.

Aziz Yıldırım: Şu mahkemeleri halledebiliyorsam halledeyim ‘Sen devam et arkadaşlarla’ dedim. Sen ‘hayır’ dedin.

Ali Koç: O kadar çok zigzag yaşıyorsunuz ki.

Aziz Yıldırım: Ben hiç yapmam.

Ali Koç: Mesela bugün genel kurullarda tezahürat olmaz diyorsunuz. Tezahürat yaparken videolarınız var.

Aziz Yıldırım: Konuşmacı varken herhangi tezahürat yapmış mıyım? Bir konuşma yapılıyorsa onu yuhalamak, tenkit etmek. Alkış yapabilirsiniz. Bizim genel kurul o hale geldi ki sana da bana da bağırıyorlar. Böyle olmaz.

Ali Koç: Bir kere biz sizinle 6 sene yöneticilik yaptık. Siz başkan biz yöneticiydik. Güzel günlerimiz de oldu, badireler de atlattık.

Aziz Yıldırım: Sona kadar hep iyiydik.

Ali Koç: 2012’de ben ayrıldım. Size yapılan zulme son verildi. O günden bugüne Fenerbahçe’ye yapılanlar, yaşatılanlar, eminim siz de benim kadar isyan ediyorsunuzdur.

Aziz Yıldırım: Öyle.

‘ÖĞRENİRSİN YAKINDA’

Ali Koç: Baronları anlatır mısınız?

Aziz Yıldırım: Londra’daki FETÖ’cü baronlar, öğrenirsin yakında.

Ali Koç: Niye anlatmıyorsunuz? Anlatın yahu.

Aziz Yıldırım: Anlatırsam ben altında kalırım sen kalmazsın. Sen Koçsun.

Ali Koç: Baronları bitirelim.

Aziz Yıldırım: Seni destekliyorlar. Benden dolayı. Ben olmasaydım seni desteklemeyeceklerdi.

Ali Koç: Baronların benimle ilişkisi neymiş?

Aziz Yıldırım: İlişkisi yok seninle. Seninle benimle değil. Onların işi Türkiye’de.

Ali Koç: Niye bunları aklınıza sokuyorsunuz?

Aziz Yıldırım: Bir araştırın. Senin şahsınla ilgili değil. Ben olduğum için sizi destekliyorlar.

Ali Koç: Siz bana ABD projesi, FETÖ iması yaptınız?

‘ALİ KOÇ’U EMNİYET’E ALACAKLARDI’

Aziz Yıldırım: Kumpas davasına gittim. Şikayetçi oldum. Seninle ilgili ‘alalım’ dediler. Şekip şahittir.

Ali Koç: Beni nereye alacaklar?

Aziz Yıldırım: Emniyet’e

Ali Koç: Neden?

Aziz Yıldırım: Böyle bir şey yaparsanız şikayeti geri alırım dedim.

Ali Koç: Bu camia size Fenerbahçe’nin başkası olduğu için sahip çıktı.

Aziz Yıldırım: Şikayetçiyim dedim, savcı, hakimden. Orada bu sözü söylediler. Ali Bey’i de çağıracağız dediler. Sakın ha dedim. Şekip Mosturoğlu şahit.

Ali Koç: Bir şey söylemek istiyorum. 103 gerçek kişi. 2018 öncesi beni Cimer’e şikayet etti.

Aziz Yıldırım: Benim adım var mı?

Ali Koç: Bir şey sormak istiyorum, 3 Temmuz davasında beni sorumlu tutuyor. Benim tapemin çıkmadığını bütün operasyonları ben yapıyormuşum.

Aziz Yıldırım: Adamları tespit edelim.

Ali Koç: CİMER vermiyor, 1 kişiden bahsediyor. Siz yaptınız demiyorum. Sonra sizin FETÖ imanız oldu. Ankara’da evrak dağıttınız Amerikan projesi olduğuma dair.

Aziz Yıldırım: Şerefsizim öyle bir evrak dağıtmadım, hani getir.

Bu işin içinde olan 20 sene başkanlık yapan adamım. Adam 15’e pazarlık ettik. Adam 18’lerdeydi. 14,5 verdik biz. 3-4 yardımcısı vardı. 15’e anlaştık. Siz aşağıya anlaşabilirsiniz.

Aziz Yıldırım: Mourinho geldiği için mutlu musun?

Ali Koç: Mutluyum tabii.

Aziz Yıldırım: Yüzde 1 katkım varsa bana teşekkür etmelisin.

Ali Koç: Ben sana teşekkür ediyorum.

Aziz Yıldırım: Beraber gidip alalım getirelim, seçimi kaybedersek yarısını ben ödeyeyim dedim.

Ali Koç: Başkanım siz anlaştık dediniz. Ben kaybedersem yarısını vermem. Ama siz kaybederseniz verecektiniz.

Aziz Yıldırım: Gelseydin verecektim. Gittim kendisiyle görüştüm. Bana ‘diğer aday beni telefonla aradı’ dedi.

Ali Koç: Sadettin Bey mi?

Aziz Yıldırım: O zaman üç adayız. Ama Fenerbahçe’nin sana, senin de Fenerbahçe’ye ihtiyacın var dedim. Daha önce alamadık. Bizden hangisi kazanırsa kazansın muhakkak Türkiye’ye gel dedim.

Sonra Mendes’in telefonlarını verdi. Önder ile Mahmut, Mendes’le Portekiz’de evinde görüştüler. 15’i verdik. İmzayı hazırladılar. Kendisi Bükreş’te maça gitmişti. Siz devreye girdiniz.

Ali Koç: Biz çoktan devredeydik.

Aziz Yıldırım: Adana’da dediler ki ‘Ali Bey burada konuştu, İsmail Kartal’la devam ederiz imajı verdi’. Bursa’da da söylediler aynı şeyi. Yüzde 1 de katkı varsa ne mutlu size.

‘DOSTUNUZ MEHMET UÇUM DEVREYE GİRDİ’

Ali Koç: Siz de şampiyon olamamıştınız. Sizin borçlanarak aldığınız gayrımenkulleri, temlik olarak UEFA’ya, TFF’ye veremiyoruz, harcama limitlerimiz artsın diye. İlk 2 sene hatalar, kadro mühendisliği, hoca tercihi. Ama ikinci senede bile 22. haftada şampiyonluğun en büyük adayı bizdik, ondan sonraki 7 hafta boyunca 21 puanın sadece 3’ünü alabildik. Doğradı hakemler bizi. Siz o zaman herhalde maçları seyretmiyordunuz, seyretseydiniz bir kafa gösterirdiniz. O kadim dostunuz Mehmet Uçum devreye girdi.

Aziz Yıldırım: Senin dostun değil mi?

Ali Koç: Benim dostum hiç değil.

Aziz Yıldırım: Sen gidip konuşmadın mı adamla? Antalya maçından sonra Beylerbeyi’nde buluşup, konuşmadınız mı?

Ali Koç: Bir kere konuştuk, yok öyle bir şey.

Aziz Yıldırım: Telefonla konuşmadın mı? Erol Bey konuşmuyor mu?

Ali Koç: Yok öyle şey, 1 dakika sizin terminolojiyle. Ben hayatımda bir defa görüştüğüm adamla siz onlarca kez görüştünüz.

Aziz Yıldırım: Ben görüştüm, gene görüşürüm.

Ali Koç: Siz kongrelerin gözünde yanlış anlaşılmasın diye eksik bilgiyle insanları yönlendiremezsiniz. Ne kadar para harcadınız sosyal medyaya?

Aziz Yıldırım: Benim sosyal medyayla bir ilişkim yoktur. Sen de bir alemsin ya. Sen ne harcadın?

Ali Koç: Hiç harcamadım. Dönelim sorunuza. İlk 2 sene öyle geçti. Sonra bir Sivas maçıyla ucundan kaçırdık.

Aziz Yıldırım: O şanssızlık.

Ali Koç: Prangaları attığımız için geçen sene iyi hoca getirdik, hocanın sözü var maçlar sahada kazanılmıyor dedi. Bu sene ortada. Siz 90 küsür puanla alamadınız.

Aziz Yıldırım: 60 puan alayım şampiyon olayım. Çünkü tarih şampiyonları yazıyor. 19 defa şampiyon olduk, 6’sında Aziz Yıldırım ve arkadaşları, sen de içindesin.

Ali Koç: Çalındığı zaman da biz vardık. Çalınması Ali Koç’a has bir durum değil, siz de yaşadınız bunu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com