Çalışanlar hangi kuralları ihlâl ederse işten çıkarılabilir?

İş Kanunu işveren kadar çalışanlara da yükümlülükler getiriyor. Peş peşe üç gün devamsızlık yapılması hâlinde işverenin tek taraflı fesih hakkı var. Çalışanların sağlık raporu aldıktan sonra da uyması gereken önemli kurallar var.

KRONOS 17 Ağustos 2021 EKONOMİ

'Tam kapanma', çalışanların sadece yüzde 17’ini kapsadı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını esnasında hastalık istirahat raporu alan çalışanların sayısı artarken, İş Kanunu’nda rapora dair maddeler hem işverene hem de çalışana ağır yükümlülükler getiriyor.

Örneğin sağlık raporu ile istirahat iznine çıkan kişi sosyal medyadan tatil fotoğrafı paylaştığında işini tazminat almadan kaybedebilir.

İşyerinin ortamı sağlığını bozan kişi, kıdemini alıp işten çıkabilir. İşyeri ve iş ortamı sağlığını bozan çalışan sağlık raporuyla kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir.

SGK sağlık raporu bedelini karşılar mı?

Sevk belgesi düzenlenerek maluliyet, meslek hastalığı ve kontrol muayeneleri gibi sebeplerle hastaneye sevk edilenlerin sağlık raporlarını kurum karşılıyor.

Sağlık raporu bedeli hangi halde ödenmez?

Ehliyet, engellik, vasi tayini, silah ruhsatına dair istenen rapor, portör muayeneleri ve işlemleri, tarama amaçlı muayene ve işlemler gibi özel amaçla kullanılacak rapor bedellerini devlet karşılamıyor.

Meslek hastalığı tespiti için hastaneye başvurulursa ücret ödenir mi?

Kurum birimlerince sevk belgesi düzenlenmek suretiyle maluliyet, meslek hastalığı ve kontrol muayeneleri gibi sebeplerle hastaneye sevk edilen kişiler için düzenlenen sağlık raporlarını kurum karşıladığı için ücret alınmaz.

ARKA ARKAYA ÜÇ İŞ GÜNÜ DEVAMSIZLIK İŞTEN ATILMA SEBEBİ

Sağlık raporu ile işten ayrıldığımda kıdem tazminatı alabilir miyim?

İşyeri ve iş ortamı sağlığınızın bozulmasına neden oluyorsa işverenle konuşarak kıdem tazminatı verilebilir. İşveren kabul etmezse işe devam edemeyeceğinize yönelik rapor alıp tazminatınızı alabilirsiniz.

Çalışanın kendi kastı ya da alkol sorunu sebebiyle işe gelmemesi durumunda iş akdi feshedilebilir mi?

Her iki durumda da işe devamsızlığın arka arkaya 3 iş günü ya da ayda 5 iş gününden fazla sürmesi durumunda iş akdi feshedilebilir.


 

Sağlık raporu aldığı hâlde tatile, eğlence mekanlarına gittiği belgelenen çalışanın iş akdi feshedilebilir mi?

Yargıtay Hukuk Dairesi benzeri bir olayın yaşandığı dosyada rapor aldıktan sonra tatile giden işçiyi çıkaran işvereni haklı buldu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com