Rusya ABD diplomatlarını sınırdışı ediyor

Rusya, ülkede 3 yıldan fazla görev yapan Amerikalı diplomatların 31 Ocak’a kadar ülkeyi terk etmelerini istedi.

KRONOS 01 Aralık 2021 DÜNYA

Rusya Dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova bugün yaptığı açıklamada Moskova’da 3 yıldan uzun süre bulunan ABD diplomatlarının 31 Ocak tarihine kadar ülkeyi terk etmesini istediklerini söyledi.

Rusya’nın ABD büyükelçisi, geçen ay ABD’nin 27 Rus diplomat ve ailelerini ülkeden sınır dışı etme kararı aldığını ve 30 Ocak’a kadar ülkeden ayrılacaklarını açıklamıştı.

El Cezire’den Ajans Bizim’in aktardığına göre,  Dışişleri bakanlığı sözcüsü Zakharova “Biz de aynı şekilde tepki vermek istedik” dedi.

RUSYA DA DEĞİŞTİRECEK

Açıklama ABD dışişleri bakanı Antony Blinken ve Rusya dışişleri Sergey Lavrov’un yarın Stockholm’deki AGİT zirvesi sırasında görüşmesi öncesine denk geldi.

Rusya dışişleri bakan yardımcısı Sergei Ryabkov ise, ABD’nin diplomatlarla ilgili kararını değiştirmesi durumunda kendilerinin de değiştireceğini söyledi.

İLİŞKİLER SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ DÜZEYİNDE

ABD’nin Rusya’daki tek diplomatik temsilciliği olan Moskova Büyükelçiliğinin çalışan sayısı 2017’nin başında 1200’den 120’ye düşmüştü. Bu gelişmelerin yanı sıra Ukrayna konusundaki erginlik de ABD-Rusya ilişkilerini Soğuk Savaş döneminin düzeyeni indirdi.


 

Ukrayna, bugün Washington ve NATO’ya, Rusya’yı ülkesini işgalden caydırmak için ekonomik yaptırımlar koymaya hazır olma çağrısı yaptı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com