AKP iktidarı depremzedelere kira desteğini de kesiyor

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde evleri hasar gören depremzedelere yapılan kira yardımı sonlandırıldı.

KRONOS 11 Haziran 2024 GÜNDEM

AFAD, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen 6 Şubat depremleri sonrasında orta ve ağır hasarlı binalarda oturan kiracılara sağlanan kira yardımının bu ay sona ereceğini duyurdu. Ev sahiplerine yapılan kira yardımı ise devam edecek.

Berfu Kargı’nın Karar’da yayımlanan haberine göre, AFAD’ın depremzedelere gönderdiği SMS’te, “6 Şubat Depremlerinin büyüklüğü ve etkisi dikkate alınarak daha önceki hiçbir deprem afetinde kiracılara yapılmayan kira destek ödemelerini afetzede kiracı kardeşlerimize de başlatarak bir ilki gerçekleştirdik. Orta hasar ve üzerinde hasarlı olduğu tespit edilen konutlarda ikamet eden kiracı ailelerimizin kira destek ödemelerine Nisan 2023 tarihinde başlamıştık. 12 ay ödemesi planlanan kiracılara destek ödemelerinin 15’incisi ve sonuncusunu Haziran ayında yaparak tamamlayacağız,” ifadelerine yer verildi.

“ALENEN ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPILIYOR”

Ancak CHP Milletvekili Mahmut Tanal, bu uygulamaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Tanal, “Alenen depremzede kiracılara üvey evlat muamelesi yapılıyor. Bu mu sosyal devlet anlayışı? Bizim hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayan güçlü devlet anlayışımız nerede kaldı? Oturdukları evleri yıkılan veya ev sahipleri tarafından evlerinden çıkarılan kiracılara yapılan bu haksızlığı kabullenemeyiz. Deprem sonrası zaten kiralar katlandı. Kira desteği olmadan vatandaşlar nasıl kirasını ödeyecek? Depremzedeler arasında ayrıma yol açan, eşitlik ilkesine aykırı olan bu yanlış uygulamadan derhal vazgeçilmelidir” dedi.

AFAD’ın bu kararı, depremzede kiracılar arasında büyük bir mağduriyet yaratırken, ev sahiplerinin kira yardımının devam etmesi eşitlik ilkesine aykırı bir durum olarak eleştiriliyor. Kira desteğinin sona ermesiyle birlikte, birçok kiracı zor durumda kalacak ve artan kira fiyatlarıyla başa çıkmakta güçlük çekecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com